مقالات فاکتور

فاکتور چیست ؟

فاکتور چیست
فاکتور چیست

فاکتور چیست؟

این نوشته توضیح می‌دهد فاکتور چیست و انواع آن را مورد بررسی قرار می‌دهد. به یک سند تجاری که فروشنده محصول یا خدمات در قبال خریدی که مشتری می‌کند برای او صادر می‌کند فاکتور می‌گویند. در یک فاکتور چیزهای زیادی مانند اطلاعات فروشنده و مشتری، زمان خرید و نوع محصول، مبلغ بابت هر واحد محصول خریداری شده، مبلغ کلی و مواردی از این دست ثبت می‌شود. بعلاوه اگر توافق دیگری میان دو طرف معامله انجام شود را می‌توان در برگه فاکتور نوشت. مثلا در صورتی که توافق شود خریدار مبلغ را در دو زمان پرداخت کند، می‌توان مقدار مبلغ پرداخت شده و وجه باقیمانده آن را در فاکتور درج کرد. بازرگانی  مهران ارائه کننده خدمات چاپ و صدور فاکتور رسمی شما را با اطلاعات کاربردی از انواع فاکتورهای رسمی و غیر رسمی همراه میکند . با ما باشید

چاپ فاکتور رسمی در 2 ساعت کاری

تفاوت فاکتور رسمی و فاکتور معمولی

به صورت کلی فاکتورها از نظر چاپ دو دسته می‌باشند. فاکتور فروش رسمی و معمولی. نحوه نوشتن کالاها و خدمات در این دو گروه به نوع خدمات و کالاها بستگی دارد. به عنوان مثال اگر فروشنده فروشگاه و سوپرمارکت فاکتوری صادر کند آن فاکتور با آن چیزی که یک کمپانی وارد کننده کالاهای تجاری صادر می‌کند اصلا شباهت ندارد.

در فاکتور اول، لازم نیست یک برگ از آن را در اختیار اداره دارایی و امور مالیاتی گذاشت. اما در فاکتور دوم با توجه به نوع تجارت، برگه‌ای به عنوان فاکتور برای مبادله انجام شده صدور شده و فروشنده پس از درج مهر یا امضا آن را به مشتری می‌دهد. سرانجام یا خریدار یا فروشنده باید این برگه را به سازمان امور مالیاتی تحویل دهد. در نتیجه نوع اول به عنوان فاکتور فروش معمولی و نوع دوم فاکتور فروش رسمی نامیده می‌شوند. با توضیحات ذکر شده احتمالا متوجه شدید فاکتور چیست و همچنین نوع رسمی و معمولی آن را درک کردید.

دقت کنید که اکثر فاکتورهای صدور شده از نوع رسمی می‌باشند. به طور عامیانه فاکتور رسمی را به عنوان فاکتوری که برای اداره دارایی و مالیات اعتبار دارد تجسم می‌کنند. چون تا وقتی که برای سازمان امور مالیاتی معتبر نباشد تحت عنوان فاکتور فروش رسمی ارزش ندارد. پس باید بگوییم از فاکتور رسمی به صورت فاکتورهای دارایی، مالیاتی، وجه فروش محصول و خدمات استفاده می‌کنند.

نحوه طراحی فاکتور

اگر فاکتورها را از نظر طراحی جدا کنیم در دو گروه سربرگ دار و بدون سربرگ قرار می‌گیرند.

نوع بدون سربرگ در فروشگاه‌هایی که لوازم‌ ادارای و لوازم‌التحریر دارند وجود دارد و قابل خرید می‌باشد. ولی گاهی اوقات امکان دارد منظور ما فاکتور خاصی باشد که باید آن فاکتور را به صورت مجزا طراحی و چاپ کرد.

نحوه چاپ فاکتور

بعد از توضیح فاکتور چیست و بررسی انواع آن مورد مهم دیگر نوع چاپ فاکتور می‌باشد. برای چاپ فاکتور موارد گوناگونی اهمیت دارند. مواردی مانند اندازه و جنس کاغذ، اینکه چند برگه باشد و برگه‌ها دارای کاربن باشند یا نه و رنگ فاکتور، وجود دارند که باید به آن‌ها توجه کنیم.

فاکتورها در انواع سیاه و سفید، یک رنگ، دو رنگ و چاپ چهار رنگ چاپ می‌شوند.

فاکتور از نظر چندین برگه بودن اش به این صورت می‌باشد که آن‌ها به شکل 2، 3 و یا 4 برگی قابل چاپ هستند. البته معمولا فاکتور رسمی را به صورت 3 برگی و فاکتور غیر رسمی را در نوع 2 برگی طراحی و چاپ می‌کنند.

با تمام این گفته‌ها هرکسی بر اساس نیازهای خود در نوع فاکتور مد نظرش حق انتحاب دارد و اجباری نیست نوع خاصی از فاکتور را برگزیند.

فاکتور چیست ؟

همه ما بارها و بارها نام فاکتور , این سند تجاری و یا برگه خرید را شنیده ایم  این برگه هنگام خرید کالا استفاده شده و معامله بین فروشنده و خریداری را ثبت می کند درون آن اطلاعاتی اعم از نام فروشنده , نام خریدار , نام کالا , تاریخ و……نوشته شده است به علاوه اگر توافق دیگری نیز در معامله شکل بگیرد مثلا اینکه چه مقدار از وجه پرداخت شده و باقیمانه آن را فاکتورها  می نویسند فاکتورها از لحاظ چاپ , طراحی و و نوع رسمی یا غیر رسمی بودن با یکدیگر متفاوت هستند .

  • نحوه تهیه فاکتورها
  • انواع فاکتورها
  • پیش فاکتور چیست ؟
  • قوانین فاکتور رسمی

نحوه تهیه فاکتورها

برای اینکه فاکتور تهیه نمود می بایستی که در یک سند خدمات ارائه شده برای کاربرد اعم از اطلاعات تماس مربوط به فروشنده و مشتری ,اعم از نام شخص حقیقی و حقوقی , شماره اقتصادی , شماره ثبت , شناسه ملی , کد پستی , شماره تلفن مقدار بدهی , تاریخ سررسید , جزئیات مورد معامله مانند مقدار , شرح خدمات یا کالا , مبلغ کل , مبلغ تخفیف , مبلغ کل پس از کسر تخفیف , جمع مالیات و عوارض , جمع مبلغ به علاوه مالیات و عوارض ,  واحد اندازه گیری , نحوه فروش , مهر و امضای فروشنده و خریدار   ثبت شده باشد شما می توانید با استفاده از فاکتورها در قبال خدماتی که ارائه می دهید برای مشتریان صورت حساب ارسال نمایید .

انواع فاکتورها

فاکتورها از چند لحاظ با یکیگر متفاوت هستند این نوع در انواع رسمی و غیر رسمی صادر شده که نمونه رسمی مورد استفاده در مشاغلی است که باید یک نسخه آن به امور مالیات داده شود و در صورت عدم پرداخت این مشاغل جریمه می شوند اما نوع دیگر آن برای کسب و کارها و مغازه های خرید و فروش محلی است ؛ همچنین این برگه به دو نوع سربرگدار و بدون سربرگ تقسیم شده که نوع بدون سربرگ اکثرا در لوازم التحریر فروشی به فروش می رسد اما فاکتور سربرگ دار در چاپخانه بسته به نیاز هر کسب و کار طراحی می شود .همچنین چاب این سند تجاری به صورت 2 , 3 یا 4 برگی , در رنگ های سیاه و سفید , چاپ دو رنگ , و یا 4 رنگ ( آبی , قرمز , زرد و مشکی ) تهیه می شوند .

پیش فاکتور چیست ؟

حال که به مفهوم و متنوع بودن فاکتورها مطلع شدیم بد نیست که پیش فاکتورها نیز اشاره ای کنیم این برگه ها قبل از اینکه فروش نهایی شود صادر شده و به دست خریدار می رسد این کاغذ به عنوان پیشنهاد فروش از سمت فروشنده به خریدار اهدا شده بنابراین تعهدی برای خریدار به منظور پرداخت پول ایجاد نمی کند و در آن اطلاعاتی مانند نام تعداد کالا و قیمت ثبت می شود به علاوه تاریخ تعیین شده و با گذشت تاریخ آن اعتباری نیز نخواهد داشت .

قوانین فاکتور رسمی

  • کلیه واحدهای تجاری شامل نظام مالیات باید به خریداران فاکتور رسمی بدهند
  • در صورت امتناع فروشنده از فاکتور رسمی مشمول جرایم است .
  • ارائه فاکتور رسمی ربطی به کوچکی و بزرگی نداشته و خریدار می تواند درخواست این برگه را نماید
فروش فاکتور رسمی قانونی در تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *