مقالات فاکتور

تفاوت حواله و پول چیست

تفاوت حواله و پول
تفاوت حواله و پول

تفاوت حواله با پول

این نوشته به توضیح حواله و پول و تفاوت حواله با پول می‌پردازد. از گذشته دور هنگامی که مردم می‌خواستند در بین یکدیگر پول جابه‌جا کنند برایشان سخت بود و مشکلاتی در حمل کردن پول داشتند. با گذشت زمان این مشکل توسط انسان بهبود پیدا می‌کرد تا اینکه بشر توانست به صورت حرفه‌ای با این مشکل مقابله کند و این کار را به شیوه بی نقص تری انجام دهد. انسان توانست روش حواله را ایجاد کند. شرکت بازرگانی مهران ارائه کننده خدمات چاپ و صدور فاکتور دارایی رسمی در خدمت شماست با مطالبی در خصوص تفاوت حواله و پول که باید بدانید

صدور فاکتور رسمی و گزارش دارایی

حواله چیست ؟

حواله یک وسیله مانند پول است که در جابه‌جایی اعتبار یا موظف بودن در قبال بدهی به کار برده می‌شود. به خاطر امنیت پایین در راه‌های تجاری حواله اختراع شد چون تاجرها معمولا به همراه خود زیاد پول حمل می‌کردند و سارقان با اطلاع از این موضوع هر روشی را برای سرقت به کار می‌بردند. تاجران پس از آزمایش ایده‌هایی بی نتیجه راهی به ذهن‌ شان زد و از طریق افراد امین شهرها زنجیره‌ای امن برای جابه‌جایی پول ایجاد کردند که با استفاده از آن می‌توانستند با خیال راحت جابه‌جایی پول به سایر شهرها را انجام دهند.

عملیات حواله به این صورت اتفاق می‌افتاد که یک تاجر قبل از سفر تجاری خود به سراغ یکی از همشهریان معتمد که در این زنجیره قرار داشت می‌رفت و متناسب با مبلغ لازم خود در شهر مقصد به او سکه می‌داد. فرد امین یک سند گواهی به او می‌داد و تاجر پس از تحویل آن سند به معتمد شهر مقصد همان مقدار پول را تحویل می‌گرفت.

تفاوت حواله با پول

شاید تا کنون به فرق میان پول و حواله اندیشیده اید. پول در واقع به سکه یا چیزی فیزیکی می‌گویند که حواله داران آن را نگه می‌دارند و ارزش حقیقی دارد. اما همانطور که پیش تر اشاره شد حواله برگه‌ای است که در دست افراد جابه‌جا می‌شود و ارزش آن به اعتبار فردی که آن را صادر می‌کند می‌باشد.

باید بگوییم این فرآیند حواله داری، آغاز کار ارز بود. و پیش از این فرآیند چیزی که در دست مردم گردش داشت پول بود.

یکی از مشکلات بزرگ اقتصادی ندانستن فرق این دو می‌باشد. پول و حواله دو جور متفاوت هستند و استفاده‌های آن‌ها باهم فرق می‌کند و در سیستم‌های یکسانی استفاده نمی‌شوند. در طول سه یا چهار قرن اخیر فرآیند عظیم حواله داری همه گیر و پایدار شده، باید عرض کنیم که افرادی که پیش از این زمان زندگی می‌کردند هیچ فهم درستی از تعریف اقتصاد ارز محور نداشتند و آشنایی آن‌ها با اقتصاد از نوع پول محور بوده است. اقتصاد پول محور که با گذشت زمان کم کم از مد افتاد و اقتصاد ارز محور روی کار آمد.

چند حواله ارزی وجود دارد  ؟

پس از توضیح تفاوت حواله با پول بیایید با چند حواله ارزی و مزایای آن‌ها آشنا شویم. حواله ارزی به طریقه‌های گوناگونی انجام می‌شود که مردم آن‌ها را مورد استفاده قرار می‌دهند. امروزه روابط بین المللی افزایش پیدا کرده است و بسیاری از مردم برای تجارت، درس خواندن، سفر تفریحی و زندگی به سایر کشورها می‌روند. آن‌ها اگر بخواهند حواله دلار و ارزهای جاری را انجام دهند می‌توانند از شیوه‌هایی همچون وسترن یونیون، پی بال، ارزهای دیجیتال و… برای این کار استفاده کنند. با دسترسی افراد به این شیوه‌ها آن‌ها می‌توانند سریعتر ارز را تبدیل کرده و آن را جابه‌جا کنند.

حواله تلگرافی چیست  ؟

حواله t/t یا همان حواله تلگرافی  شیوه ای دیگر از روشهای انتقال پول است که مخفف عبارت telegraphic transfer  میباشد و با استفاده از تجهیزات تلکس یا کابلی حواله انجام  میپذیرد  . این پروسه انتقال پول طی 2 یا 3 روز کاری ممکن است به طول بینجامد و کمتر مجموعه هایی امروزه دیده میشود که از این روش استفاده کنند .

اهمیت دریافت فاکتور رسمی قبل از پرداخت پول یا حواله

بازار کلاهبرداری و سو استفاده از اعتماد مشترین و دریافت کنندگان خدمات امروزه داغ داغ است  . با رشد و توسعه شهری کافیست درگیر اختلاف حساب شوید اولین گزینه ای که برای شما مشکل ساز میشود این است که شما فاکتور غیر رسمی صادر کرده باشید . فاکتور رسمی فاکتورهایی تحت نظر اداره دارایی است که با صدور آن بسیاری از مسیرهای سو استفاده از تامین کننده ها بسته میشود . بدین جهت بازرگانی مهران به شما عزیزان پیشنهاد میکند قبل از هر کاری به فکر چاپ و صدور فاکتور رسمی باشید  و مراتب قانونی روند صدور این نوع فاکتور را طی کنید تا دچار اختلاف سنگین مالی نشوید  و زمانی که به مراکز مربوطه مراجعه میکنید فاکتور و مدارک ثبتی شما ارزش قانونی داشته باشد

اهمیت صدور فاکتور رسمی چیست  ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *