مقالات فاکتور

سوالات مربوط به فاکتور رسمی

مشاوره فاکتور رسمی
مشاوره فاکتور رسمی

سوالات مربوط به فاکتور رسمی

در این نوشته تلاش می‌کنیم تا به سوالات مربوط به فاکتور رسمی که وجود دارد پاسخ دهیم. با توجه به اینکه ثبت شرکت  و اخذ مجوز فعالیت کسب و کار به طور رسمی ارائه فاکتور رسمی در قبال فروش محصولات یا ارائه خدمات تنها راه ارتباطی  و قانونی تحویل صورت حساب بشمار میرود . بازرگانی  مهران در راستای چاپ و صدور فاکتور رسمی به کلیه سوالات شما پاسخ خواهد داد . همراه ما باشید با سوالات مربوط به فاکتور رسمی و مشاوره چاپ فاکتور فروش و دارایی بازرگانی مهران

صدور و چاپ فاکتور رسمی در 2 ساعت کاری

فاکتور رسمی چیست؟

فاکتوری که بر طبق مقررات وزارت امور اقتصاد و دارایی صورت گرفته باشد و برای دارایی اعتبار داشته باشد را فاکتور رسمی می‌نامند.

فاکتور غیر رسمی چیست؟

به فاکتوری که فقط با هدف آگاهی خریداران مهیا می‌شود و اصول آن برای دارایی اعتباری نداشته باشد فاکتور غیر رسمی می‌گویند. به همین خاطر وزارت دارایی نمی‌تواند این نوع فاکتورها را تحویل بگیرد.

فاکتور صوری چیست؟

بعضی از بنگاه‌های اقتصادی با صادر کردن این نوع فاکتورها کاری خلاف مقررات انجام می‌دهند. صدور فاکتورهای صوری بسیار ریسک پذیر است و سازمان امور مالیاتی می‌تواند تفاوت میان فاکتور صوری با فاکتور حقیقی را بفهمد. برای مثال این سازمان پس از نظارت و توجه به فروشندگان محصول و خدمات می‌تواند متوجه بشود کمپانی‌ها صوری هستند یا خیر.

چگونه فاکتور صوری را از فاکتور حقیقی تشخیص دهیم؟

برای این کار باید مراحل زیر را طی کنید.

 • اسم و مشخصات طرف معامله (شرکت یا فروشنده خدمات یا کالا) کامل و درست باشد.
 • اطلاعات و کد ملی فروشنده درست باشد.
 • مشخصات شرکتی که دیگر وجود ندارد به کار برده نشده باشد.
 • معتبر بودن گواهی ارزش افزوده
 • محصول یا سرویسی که عرضه می‌شود باید با حوزه کار شرکت ارتباط داشته باشد.
 • بررسی سندهای حمل و نقل.
 • بررسی سندهای پرداخت.

اعتبار فاکتور رسمی قانونی چقدر است؟

این یکی از سولات مربوط به فاکتور رسمی می‌باشد که معمولا افراد می‌پرسند. مشتری که محصول یا سرویسی خریداری می‌کند طبق مقررات حق داشتن فاکتور رسمی را دارد و فروشنده موظف به دادن آن به خریدار است. خریدار بر طبق این فاکتور که از لحاظ قانونی اعتبار دارد قادر است حقوق خود را پیگیری کند. برای مثال اگر شما موبایلی  بخرید که برد آن سالم نباشد می‌توانید گارانتی یا ضمانت آن را پیگیری کنید. یا در صورتی که فروشنده ترجیج دهد خدمات پس از فروش را انجام ندهد خریدار از طریق فاکتور می‌تواند حقوق پایمال شده خود را درخواست کند.

دقت کنید در فاکتورهای فروش رسمی مشخصات کامل و دقیق و حقوقی فروشنده و مشتری باید درج شود و شماره سریال باید قرمز رنگ و قالب آن افست یا ملخی باشد و در چاپ آن مقداری برجستگی وجود داشته باشد.

ضمنا فاکتورهای فروش رسمی که با استفاد از برنامه اکسل ایجاد می‌شوند و چاپ آن‌ها با پرینتر معمولی انجام می‌شود اعتباری برای دارایی ندارند چون شماره سریال فاکتورها باید به صورت برجسته با رنگ قرمز باشد. ولی در صورتی که انجام این کار برای شما مقدور نباشد می‌توانید از شماره سریال برجسته هم استفاده کنید فقط باید مشحص شود که آن واقعا شماره سریال است.

سوال دیگر اعتبار برنامه‌های حسابداری حرفه‌ای است که فاکتور فروش رسمی را دارای ارزش می‌کند یا نه که جواب مثبت است. اگر برنامه حسابداری خوبی که مشمول سیستم‌های مالی متصلی باشد را به کار ببرید می‌تواند ارزش و اعتبار فاکتور فروش رسمی را تا میزان بالایی افزایش دهد.

پیش فاکتور به چه معناست؟

یکی دیگر از سوالات مربوط به فاکتور رسمی  که برخی دارند درباره‌ی پیش فاکتور است. به سندی که فروشنده آن را به عنوان پیشنهاد فروش یا مشخص کننده ارزش محصول یا سرویس به مشتری می‌دهد پیش فاکتور می‌گویند. در این سند مشخصاتی باید ثبت شود مانند اسم محصول و خدمتی که ارائه می‌شود و….

پیش فاکتور نیز مانند فاکتورهای رسمی و غیر رسمی شامل رسمی و غیر رسمی می‌باشد.

اطلاعات لازم در پیش فاکتور رسمی چیست؟

 • اطلاعات فروشنده و مشتری
 • مدت زمان اعتبار
 • اسم و نوع محصول به صورت کامل
 • نحوه تحویل
 • نحوه پرداخت
 • نظارت محصول به صورت فنی
 • مشخصات دیگر شیمیایی یا فیزیکی و….

برای صدور فاکتور رسمی چه مدارکی لازم است ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *