مقالات فاکتور

فرار مالیاتی چیست ؟

فرار مالیاتی
فرار مالیاتی

فرار مالیاتی چیست ؟

در این نوشته به این موضوع می‌پردازیم که فرار مالیاتی یعنی چه و مجازات‌های آن و … را توضیح می‌دهیم. در میان شرکت‌ها و افراد قابل اثبات، این جرم راحت‌تر از سایر جنایت‌های ناهنجار می‌باشد. دولت نیز قادر است این مجرمان را محکوم به خلاف فرار از پرداخت مالیات کرده و آن‌ها را مجبور به جریمه دادن کند. پس نتیجه می‌گیریم دادن مالیات برطبق اصول مشخص شده سازمان مالیات و در زمان تعیین شده در همه‌ جای دنیا جزو اصول پراهمیت شهروندی و برای آسایش و رفاه حال مردم می‌باشد. بازرگانی مهران شما را از اهمیت صدور فاکتور رسمی و معنی و عواقب فرار مالیاتی آگاه میسازد . همراه ما باشید

فرق مالیات تکلیفی و عملکرد چیست  ؟

معنی فرار مالیاتی ؟

فرار مالیاتی که در زبان انگلیسی به آن Tax evasion می‌گویند هر نوع کوشش قانونی یا غیرقانونی یک کمپانی می‌باشد برای اینکه از دادن مالیات فرار کرده یا کمتر آن را بپردازد. عبارت فرار مالیاتی درباره‌ی ترتیبات غیرقانونی نام گذاری شده که برای اختفا درآمد یا عدم پرداخت بدهی مربوط به مالیات، این عبارت استفاده می‌شود و معنای آن این است که مودی کمتر از مقداری که به صورت قانونی باید بپردازد، پرداخت کند.

بیشترین زمینه ظهور فرار مالیاتی در خیلی از جاهای دنیا مشابه و مشترک بوده است و به طور طبیعی مالیات‌هایی که با منظور توزیع درآمد وضع می‌شوند از مبناهای کمتر و نرخ‌های بیشتری برخوردار هستند. این نوع مالیات‌ها طوری است که امکان فرار مالیاتی زیادی در آن‌ها وجود دارد. وقتی نرخ‌های مالیاتی بیشتر می‌شود، اشتیاق سرمایه‌گذاری کمتر می‌شود بعلاوه زمینه لازم جهت نادیده گرفتن دادن مالیات و فرار مالیاتی را به وجود می‌آورد.

اهمیت فاکتور رسمی در مالیات چیست؟

پس از توضیح فرار مالیاتی یعنی چه باید این موضوع را بدانید که یکی از بهترین روش‌های مبارزه با گریز مالیاتی، بودن یک سیستم اطلاعاتی کامل در ساختار نظام مالیاتی کشور می‌باشد. سیستمی که اطلاعات مورد نیاز را در اختیار این نظام می‌گذارد و این اطلاعات را نظام‌مند می‌کند. یکی از عوامل لازم ممانعت از فرار مالیاتی اطلاعات اقتصادی می‌باشد.

یکی از اصلی ترین فاکتورهای گریز مالیاتی این می‌باشد که اطلاعات مالی و گزارش‌های اقتصادی غیرحقیقی، صوری و ظاهرسازی باشند. یکی از عوامل غیرقانونی برای هزینه‌ سازی و حساب‌ سازی، فاکتور صوری می‌باشد که به جای ابزاری قانونی (فاکتور رسمی) استفاده می‌شود اما نوع کارایی آن متفاوت است و مقصود از آن عدم وضوح درآمدها و پنهان کردن درآمدها می‌باشد.

طبق گفته معاون مالیات‌های مستقیم اداره امور مالیاتی ایران، سالانه رقمی معادل صد و بیست تا صد و سی هزار میلیارد تومان به دلیل گریز مالیاتی به حساب دولت واریز نمی‌شود در صورتی که در کشورهای پیشرفته مالیات گرفته شده به عنوان یک منبع درآمد ثابت قلمداد می‌شود و مولفه‌های اقتصاد مقاومتی هم تاکید می‌کنند که به حوزه مالیات‌ها توجه شود.

فرار مالیاتی چه جریمه‌هایی را به دنبال دارد؟

در ادامه مقاله فرار مالیاتی یعنی چه به مجازات‌های این جرم می‌پردازیم. جریمه‌ گریز مالیاتی 3 ماه تا 12 ماه حبس تعزیری را به دنبال دارد، پس اگر کسی در آغاز ارتکاب به خلاف‌های مالیاتی است و قبل از آشکار شدن این جرم‌ها خودش آن‌ها را اعلام کند و مدارک و سندها را درست کند، تعقیب کیفری به دنبال نخواهد داشت، ولی پس از مشخص شدن جرم، به مجازات گریز مالیاتی و شروع به خلاف مالیاتی از 3 تا 12 ماه حبس تعزیری را برایش به دنبال دارد. حال در صورتی که در طول تعقیب کیفری و پیش از صادر شدن حکم قطعی برای کمک به مامور قانون جرم خود را اظهار کند، در مجازات خود تخفیف می‌گیرد.

هزینه صدور فاکتور رسمی ویژه بازار آهن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *