مقالات فاکتور

تفاوت مالیات تکلیفی و عملکرد

فرق مالیات تکلیفی و عملکرد

فرق مالیات تکلیفی و عملکرد

خیلی از مشتریان کاربران سایت از ما میپرسند که تفاوت مالیات تکلیفی و مالیت  عملکرد  چیست . بازرگانی مهران دراین نوشته فرق مالیات تکلیفی و عملکرد و تعریف آن‌ها را شرح می‌دهد . مالیات عملکرد چیست ؟ این مالیات مرتبط با مالیات شرکت می‌باشد و این موضوع پس از اتمام دوره مالیاتی و مالی با عرضه اظهارنامه مالیاتی مورد نظارت قرار می‌گیرد و با توجه به ضرر و منفعتی که برای شرکت به وجود آمده است بر اساس آن، مالیات حساب شده و پرداخت می‌شود. اما مالیات تکلیفی چیست ؟ همراه ما باشید با اطلاعات بیشتر

چاپ و صدور فاکتور رسمی در  ساعت

فرق مالیات تکلیفی و عملکرد

مالیات تکلیفی چیست؟

این مالیات به شرکت ربطی ندارد و مالیات آن نیست ولی شرکت بایستی آن‌ را از کسانی که با آن (شرکت) روبرو می‌باشند بگیرد و آن را به سازمان امور مالیاتی کشور بدهد و در صورتی که این مالیات ارائه نشود جرم‌هایی را برای مودی به دنبال دارد. مالیات تکلیفی مالیات شرکت ما نمی‌باشد. این مالیات برای سایرین است به منظور درآمدهایی که از کنار ما به دست می‌آورند. این مالیات توسط ما به عنوان امانت گرفته و محفوظه می‌ماند و در قالب فهرست‌ها و فرم‌هایی که از سوی سازمان امور مالیاتی داده می‌شود، آن‌ را به سازمان تحویل می‌دهیم.

مالیات تکلیفی چه فرقی با عملکرد دارد؟

درباره‌ی فرق مالیات تکلیفی و عملکرد باید بگوییم که در مالیات تکلیفی، در صورتی که شما سرویسی را دریافت کنید موظف هستید وقتی با فرد ثالث قرارداد می‌بندید، از فرد به دست ‌آورنده درآمد، مالیات را کم کرده و به اداره دارایی بدهید و در صورتی که شما خدماتی عرضه کنید (پیمانکار باشید)، کارفرما وظیفه دارد از شما مالیات را کم کرده و به اداره دارایی بدهد ولی در رابطه با مالیات عملکرد، کمپانی شما در همه زمان‌ها خودش باید مالیات را بپردازد.

در کل می‌توانیم بگوییم، درباره‌ی مالیات تکلیفی کارفرما باید امور کسر و پرداخت آن به سازمان مالیاتی را انجام دهد ولی در مالیات بر عملکرد، کسر و دادن مالیات به سازمان مالیاتی به وظیفه خود کارفرما می‌باشد.

انواع مالیات تکلیفی

مالیات تکلیفی انواع گوناگونی دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.  10 نوع مالیات تکیلیفی وجود دارد که عبارتند از :

  1. حقوق
  2. خدمات بیمه
  3. حق‌الوکاله
  4. اجاره
  5. مضاربه
  6. افراد خارجی
  7. افراد حقیقی
  8. افراد حقوقی غیردولتی
  9. منفعت‌های بلاعوض اموال
  10. منتقل کردن سهام

مالیات تکلیفی مشمول چه فعالیت‌هایی می‌شود؟

پس از توضیح درباره‌ی فرق مالیات تکلیفی و عملکرد حال با توجه به قوانین جدید باید بدانید چه مشاغلی مشمول مالیات تکلیفی می‌شوند. بر اساس این موضوع، شما را با قسمتی از مواد قانون مالیات‌های مستقیم اصلاحیه مصوب آشنا می‌کنیم.

ماده 86- فردی که حقوق می‌دهد در زمان هر پرداخت یا تخصیص حقوق وظیفه دارد که مالیات متعلق را بر اساس قوانین برای تسلیم فهرستی شامل اسم و آدرس دریافت کنندگان ماده (85) این ضابطه حساب و کم کرده وتا آخر ماه بعدی حقوق و مقدار آن را به اداره امور مالیاتی محل داده و در ماه‌های آینده تنها تغییرات را اعمال کند.

تبصره- حقوق‌هایی که توسط کارفرمایان به افراد حقیقی به جز کارمندان خود که متضمن پرداخت کسورات بیمه یا بازنشستگی نیستند داده می‌شود، با عنوان حق التدریس، حق شرکت در جلسه‌ها، حق‌المشاوره و حق‌ تحقیق پرداخت می‌شود، در صورت عدم رعایت معافیت موضوع ماده (84) این ضابطه شامل مالیاتی می‌باشد که به میزان 10 درصد کم شده.

بر اساس قانون تازه مالیات‌های مستقیم که آن از سال 95 به بعد حتما باید اجرا ‌شود ماده 104 که به عنوان مالیات تکلیفی (سه درصد) شناخته می‌شود کاملا حدف و دیگر وجود ندارد. که پیمانکاران درباره‌ی این موضوع نیز بسیار خوشحال می‌باشند.

هزینه صدور فاکتور رسمی شرکتی چنده  ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *