مقالات فاکتور

چه مشاغلی شامل مالیات نمیشوند ؟

چه مشاغلی شامل مالیات نمیشوند
چه مشاغلی شامل مالیات نمیشوند

چه مشاغلی شامل مالیات نمی شوند ؟

مالیات یک هزینه اجتماعی است که مردم یک کشور در قبال بهره برداری از امکانات آن کشور موظف به پرداخت آن هستند تا توانایی جایگزینی این امکانات فراهم گردد به طور کلی مالیات بخشی از درامدهای یک جامعه به دولت یا قسمتی از سود فعایلیت های اقتصادی می باشد که به دولت می رسد به این دلیل که امکانات دستیابی به درآمد را دولت فراهم می نماید اما انواع مالیات شامل مالیات مستقیم ؛ مالیات بردارایی , مالیات بر ارث , مالیات حق تمبر متلیات بر درآمد حقوق , مالیات بر مشاغل و…. می باشد اما در این بین مشاغلی هستند که از امر پرداخت مالیات معافند در ادامه به اینکه چه مشاغلی شامل مالیات نمی شود می پردازیم . بازرگانی مهران ارائه کننده خدمات فاکتور رسمی همراه شماست با :

 • چه مشاغلی شامل مالیات نمی شوند ؟
 • چه کسانی از مالیات معاف هستند ؟
 • مشاغل خانگی معاف از مالیات کدامند ؟
 • راه های معافیت مالیاتی چیست ؟

صدور فاکتور رسمی با کد مالیاتی

چه مشاغلی شامل مالیات نمی شوند ؟

 • مشاغل مربوط به انتشا رکتاب و حوزه های آن
 • مشاغل فرهنگی مانند مسابقه تلاوت یا حفظ قرآن , مسابقه های کتاب خوانی , نشست های فرهنگی هنری و….
 • مشاغل مطبوعاتی مانند , عکاسی , خبرگزاری ها , تفسیر اخبار و…..
 • اصناف هنری از قبیل , خوانندگی , آهنگ سازی , تهیه کنندگی , کارگردانی , صداگذاری و….

چه کسانی از مالیات معاف هستند ؟

در موارد فوق به اینکه چه مشاغلی شامل مالیات نمی شوند اشاره نمودیم اما افرادی نیز هستند که از مالیات شامل آنها نمی گردد از جمله انها که در بخش کشاورزی و دامپروری شاغل هستند ( مانند , کشاورزی , دامداری , دامپروری , زنبور عسل , طیور, پرورش ماهی, باغات و باغستان ها  و…..) , واحد های تولید معدنی , واحدهای تولید فناوری اطلاعات , درآمدهای خدماتی اشخاص ( بیمارستان , هتل , مراکز گردشگری و…) , معافیت درآمد تولیدی شرکت های خارجی , دفاتر گردشگری و زیارتی از جمله افرادی هستند که از مالیات معاف می باشند .

مشاغل خانگ معاف از مالیات کدامند ؟

به طور کلی مشاغل خانگی دسته ای از فعالیت هاست که توسط اعضای خانواده و در منزل بدون مزاحمت برای همسایگان صورت میگیرد فعالیت هایی که جزء مشاغل خانگی محسوب می شوند اما مشاغل خانگی معاف از مالیات شامل , صنایع دستی ( ابریشم بافی , برک بافی , ترمه بافی , احرامی بافی زری بافی , جاجیم بافی و… ) , بافته های داری و همچنین زیرانداز ها ( گلیم بافی , حور بافی , جل اسب , زیلو بافی و…. ) , پوشاک سنتی ( پاپوش سنتی , گیوه بافی , عروسک بافی , کلاه نمدی , جوراب بافی و… ) , چاپ های سنتی ( باتیک , قلمکار ) , سرامیک ع کاشی سنتی , سفال , صنایع دستی چرمی , صنایع دستی فلزی , هنرهای دستی مربوط به معماری , صنایع دستی چوبی , صنایع دستی دریایی , صنایع دستی سنگی و….از جمله این مشاغل می باشند .

راه های معافیت مالیاتی چیست ؟

پس از اینکه بیان کردیم چه مشاغلی شامل مالیات نمی شوند همچنین مشاغل خانگی معاف از مالیات اشاره نمودیم اما برای کسانی که مالیات پرداخت می کنند آیا راه معافیت مالیاتی وجود دارد .مبلغ مالیات هر سازمان با توجه به نحوه عملکرد و فعالیت , درآمد و شرایط مالی جامعه تعیین می گردد اما در برخی سازمان های بزرگ این مبلغ بیشتر است اداره مالیات شرایط پرداخت مالیات را با در نظر گرفتن نکات مختلفی تعیین می کند بهترین راه های پرداخت مالیات کمتر شامل پرداخت به موقع مالیات پیشین و کمک به خیریه ها و مؤسسات عام المنفعه همچنین نگهداری فاکتورهای هزینه هر چند کوچک در شرکت است .

1 نظر در “چه مشاغلی شامل مالیات نمیشوند ؟

 1. حمید گفت:

  برگه خود اظهاری را نمیدانستم باید پر کنم و الان که درآمدم خیاطی خانگی است و در سال دو میلیون درآمد ندارم که پس از اعتراضهای فراوان در مرکز استان یعنی بیرجند برایم مالیات به مبلغ یک میلیون و پانصد محاسبه کرده اند با توجه به اینکه توان پرداخت حتی ده هزار تومان را ندارم آیا راهی هست که شامل بخشودگی شوم حتی حاضرم کلا کارم را تعطیل کنم .حتی گفتم که تعطیل کنم که خودشون گفتن باید جرایم قبلی را بدهم و اگر ندهم نیز مجدد جریمه خواهم شد و بلغ بیشتری باید پرداخت کنم . لطفا اگه کسی راه حلی داره بفرماید که پیگیری کنم . حتی چرخم دستی و از چرخهای زمان شاه است و خرید حتی چرخ های جدید را ندارم حالا چطور دو میلیون که درآمد نداشته ام جریمه بدهم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *