اخبار سکه و ارز

با این شرایط دلار 5 هزار تومان می شود ؟

با این شرایط دلار 5 هزار تومان می شود ؟
با این شرایط دلار 5 هزار تومان می شود ؟

با این شرایط دلار 5 هزار تومان می شود ؟

کاهش نرخ ارز در کشور تابع عوامل مختلفی می باشد که تأثیر این عوامل بر کاهش یافتن آن در سال 1400 تأثیر گذار تر از قبل به نظر می رسد .

پس از انقلاب اسلامی در حدود 40 سال گذشته در رابطه با نرخ رز شاهد نوسانات زیادی بوده ایم به گونه ای که رکود این نرخ در پاییز به خصوص مهرماه سال قبل , به 32 هزارو 300 تومان رسید مهم ترین تأثیرات این افزایش قیمت را می توان به کاهش یافتن ارز پول ملی که علاوه بر این افزایش یافتن هزینه های تولید و بالا رفتن بیش از اندازه قیمت کالا و خدمات را نام برد این موارد به شکل خیلی ساده می توان گفت ابرتورم هایی بود که در طی 50 سال گذشته با آن روبه روشده و به وضوح مشاهده نمودیم .

با مد نظر قرار دادن بی ثباتی اقتصادی در سال های گذشته و به اوج خود رسیدن این نوسانات شدید در نتیجه ارتباط مستقیم آنها با معیشت و سفره مردم نتیجه گرفت که کنترل نرخ ارز از جمله عوامل مؤثری است که می تواند بر رضایت عموم مردم تأثیر گذار باشد .

برای نرخ ارز در سال 1400 سناریوهای مختلفی پیش بینی می گردد می توان اظهار کرد که امسال از سال های مهم و سر نوشت ساز خواهد بود که تغییرات چشمگیری نیز به دنبال خواهد داشت بدین جهت که شاهد به نتیجه رسیدن رویدادهای مختلفی به خصوص توافق برجام , ثبات اقتصادی به دلیل کمرنگ تر شدن کرونا , همچنین دولت جدید و تغییر در اقتصاد سیاسی کشور , افزایش رشد اقتصادی ایران و……خواهیم بود .

در رابطه یا برجام  نظرات متفاوتی مطرح می شود , پیش بینی می شود که برجام قبل از آغاز کار و ورود دولت سیزدهم به سرانجام رسیده و بتوانیم کاهش قیمت دلار را به زیر 20 هزار تومان مشاهده نماییم در همین راستا لغو تحریم ها و خروج ایران از لیست سیاه FATF نیز می تواند بر نرخ دلار تأثیر گذار باشد .

گروهی از کارشناسان نیز بر این باورند در صورت آزاد سازی منابع بلوکه شده ایران , دسترسی موقت به نرخ 15 هزار تومانی ناممکن نخواهد بود این گروه  در استدلال خود و با اشاره به تجربه سال 1397 , که مهرماه ان سال نرخ دلار در بازار تهران به 19 هزار تومان رسید این رقم بی سابقه تا آن زمان نزدیک به 4 برابر قیمت دلار در آغاز آن سال بود .

با اوج گرفتن دلار در همان سال 1ماه و نیم بعد نرخ دلار کاهشی 45 درصدی را به خود مشاهده نمود و به 10 تومان بازگشت در صورتی که منابع بلوکه شده آزاد گردد کشور به ارزهای خود دسترسی پیدا نموده و شاهد کاهش تورم ها خواهد بود .

برخی دیگر نیز بر این باورند که امسال شوک جدید ارزی در بازار کشور خیلی کم و باید منتظر کاهش یافتن دلار تا 20 هزار تومان شویم .

برخی نیز معتقدند که با صادرات بیش از 2 میلیون بشکه نفت در روز دلار می تواند بین 15 الی 18 هزار تومان باشد این صادرات نفت دلار را تا میزان 20 هزار تومان پایین خواهد آورد و حتی احتمال می رود که به حدود 5 هزار تومان نیز برسد با اینکه این باور کمی از واقعیت دور است که نرخ دلار پایین تر از 18 هزار تومان برسد .

با آغاز واکسیناسیون کرونا در داخل کشور تا پایان سال بخش عمده ای از مردم کشور واکسینه می شوند و انتظار می رود بازار با چشم انداز مثبتی روبه رو گردد .

البته این نکته را نیز باید مد نظر گرفته که با کاهش نرخ ارز با تمام مزایا و تأثیرات مثبت در صورتی که به درستی مدیریت نشود می تواند منجر به نوسانات بیشتری شود پس این کاهش نرخ نباید که منجر به ارز پاشی شده و فرصت رشد از صنایع داخلی و تولیدی را بگیرد .

می توان انتظار کاهش ریسک های سیاسی و کاهش نوسانات اقتصادی در ماه های آتی را داشت که امیدواریم بر بهبود شرایط معیشتی مردم مؤثر واقع شود .

صدور و فروش فاکتور رسمی آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *