مقالات فاکتور

پیش فاکتور چیست ؟

پیش فاکتور
پیش فاکتور

پیش فاکتور چیست ؟

در مقاله های قبلی با عنوان فاکتور رسمی و انواع فاکتور به تعریف فاکتور پرداخیتم و گفتیم که فاکتور برگه ای تجاری بوده که فروشنده بر طبق خریدی که صورت میگیرد برای فرد خریدار صادر می کند در فاکتورها مواردی از قبیل مشخصات فروشنده و خریدار , نوع کالا , تاریخ خرید صورت گرفته , قیمت کل و…. درج می گردد اما برگه ای دیگر به عنوان پیش فاکتور وجود دارد که در آن قیمت کالا توسط فروشنده برای فرد خریدار صادر می گردد در ادامه به , تفاوت آن با فاکتور فروش , موارد قید شده در آن , اهمیت و کاربرد و نحوه نوشتن و متن آن می پردازیم .  بازرگانی مهران ارائه کننده خدمات صدور فاکتور رسمی قانونی شما را با مطالبی از  اهمیت صدور پیش فاکتور همراه میکند . همراه ما باشید با :

  • تفاوت فاکتور و پیش فاکتور
  • موارد قید شده در پروفرما
  • اهمیت و کاربرد پیش فاکتورها
  • نحوه نوشتن پیش فاکتورها

صدور فاتور رسمی قانونی و مورد تایید دارایی

تفاوت فاکتور و پیش فاکتور

فاکتور برگه ای تجاری است که از سوی فروشنده صادر شده و اطلاعاتی و اطلاعاتی مانند مشخصات فروشنده و خریدار , قیمت کل , تاریخ پرداخت و….در آن درج می گردد پیش فاکتور برگه ای است که قبل از صورت گرفتن معامله توسط فروشنده کالا صادر می شود و توافقات اولیه بین فروشنده و خریدار در آن قید می گردد محتویات این برگه نام محصول , تعداد آن و قیمت است این برگه به عنوان یک پیشنهاد از سمت فروشنده بوده و هیچگونه تعهدی برای خریدار در قبال پرداخت وجه ایجاد نمی کند پس متوجه شدیم که مهم ترین تفاوت پیش فاکتور و فاکتور این است که صادر نمودن فاکتور مسئولیتی را بر دوش خریدار و فروشنده می گذارد و دارنده فاکتور فروش باید مبلغی را از خریدار دریافت نماید اما در پیش فاکتورها مسئولیتی بر دوش خریدار و فروشنده ایجاد نمی کند .

موارد قید شده در پروفرما

پس از تعریف پیش فاکتور یا پروفرما بهتر است به مواردی که باید در این سند قید گردد نیز اشاره ای کنیم . این موارد شامل مدت زمانی است که خریدار محصول را با شرایط و قیمت ذکر شده در پروفرما خریداری می کند , جنس و نوع کالا , قیمت محصول , محصول طبق نوع ارز کدام کشور صادر شده , نام کارخانه و کشور تولید کننده محصول و شرایط پرداخت که به یکی از 4 روش , روش نسیه , پیش پرداخت برات اسنادی و یا خرید با گشایش اعتبار اسنادی می باشد که در پروفرما باید قید شود .

اهمیت و کاربرد پیش فاکتورها

در رابطه با اهمیت پروفرما باید گفت که دارای ارزش کمتری نسبت به فاکتور می باشد و این امر را به خوبی از اطلاعات درج شده در پروفرما و مقایسه اعتبار آن فاکتور می توان متوجه شد از پرفرما در اصناف زیادی از قبیل صادرات و واردات کالاها , تاجران , و یا اشخاصی که دارای کارخانه و یا کارگاه هستند مورد استفاده قرار میگیرد

نحوه نوشتن پیش فاکتورها

از موارد مهم در نوشتن پیش فاکتورها نحوه نوشتن آن است و افراد باید که دقت نمایند تا در حین پر کردن آن دچار اشتباه نشوند نحوه صحیح نوشتن آن بدین صورت است که در سمت راست پروفرما ابتدا تعداد کالا و در مقابل آن نام کالا را وارد نمایید بعد از اینکه تعداد و نوع کالا نوشته شد باید مقدار تعداد کالای خریداری شده نیز را نوشت سپس قیمت هر یک از واحد را نیز درج می شود .

با قوانین صدور فاکتور رسمی آشنا شوید

همه چیز در مورد پیش فاکتور

امروزه هر واحد اقتصادی جد از بزرگ یا کوچک بودن آن و یا اینکه محصولی ارائه می دهد یا خدمات باید که برای کلیه معاملات انجام شده فاکتور صادر نماید فاکتور ها در اصل سندی هستند که برای تأیید معامله میان فروشنده و خریدار امضا می شود , فاکتورها باید بر اساس قوانین وزارت امور اقتصاد و دارایی تنظیم شوند فاکتورها نشان می دهند که خریدار باید مبلغ توافق شده به فروشنده بپردازد  پیش فاکتور هم شبیه فاکتور است اما با تفاوت هایی اندک , در ادامه به همه چیز در مورد پیش فاکتور اعم از تعریف پیش فاکتور , تفاوت آن با فاکتور رسمی و نکات مهم در مورد پیش فاکتور , نحوه نوشتن و موارد استفاده از آن می پردازیم .

  • پیش فاکتور چیست ؟
  • انواع مختلف پیش فاکتورها
  • نکات مهم در مورد پیش فاکتور
  • نحوه نوشتن پیش فاکتور
  • کاربردهای پیش فاکتور

پیش فاکتور چیست ؟

قبل از اینکه به همه چیز در مورد پیش فاکتور بپردازیم این برگه را معرفی می کنیم ؛ پیش فاکتور سیاهه خریدی است که فرد فروشنده به عنوان پیشنهاد فروش و یا مشخص کردن ارزش کالا , خدمات و یا شرایط فروش با تعیین نمودن مدت اعتبار به درخواست فرد خریدار به نام او صادر می کنددر این برگه تاریخ اعتبار مشخص بوده و پی از سپری شدن مدت اعتبار از اعتبار ساقط می شود .

تفاوت پیش فاکتور با فاکتور

فاکتورها دارای رسمیت هستند یعنی زمانی که امضا می شود خریدار باید هزینه ارزش کالا را طبق توافق بپردازداما پیش فاکتور اینگونه نیست یعنی رسمیت نداشته و به گونه ای هدف جذب مشتری را دارد در پیش فاکتور نیاز به درج شدن برخی اطلاعات نیست و می تواند برای آن تاریخ انقضا در نظر گرفت تا اعتبار خود را پس از مدتی از دست بدهند ؛ نکته دیگر این است که برای پیش فاکتور ممکن است جنبه تبلیغاتی بیشتری رد نظر گرفته شده باشد به علاوه شرایط فروش می تواند واضح تر درج شود تفاوت آخر نیز تنوع فاکتور ها از لحاظ طراحی باکس , تاریخ , قیمت و.. است .

انواع مختلف پیش فاکتور ها

در ادامه مقاله  با عنوان همه چیز در مورد پیش فاکتور به انواع این برگه اشاره می کنیم , پیش فاکتور ها از لحاظ ساختار تفاوت چندانی ندارند اما می توانند از لحاظ اولیت بندی اطلاعات متفاوت باشند , پروفرماها رنگ بندی های متفاوتی دارندو می توانید برای اینکه به کار خود کلاس دهیداز رنگ بندی های مختلف آن استفاده کنید .

نکات مهم در مورد پیش فاکتور

مدت اعتبار خرید کالا :

 در این مقاله با عنوان  همه چیز در مورد پیش فاکتور مدت اعتبار درج شده در این برگه بسیار مهم محسوب می شود  فروشنده در این برگه تاریخ مشخصی را قید می کند و خریدار متوجه می شود که کالا و خدمات قید شده را تا چه زمانی می تواند خریداری نماید

تاریخ انقضا پروفرما:

تاریخ انقضا پیش فاکتور مورد دیگری است که در پروفرما قید می شود در واقع اعتبار پروفرما نیز در گرو تاریخ انقضای آن است که مطابق با نظر طرفین قرار داد تنظیم و ثبت می گردد و پس از گذشت تاریخ انقضا هیپ گونه اعتبار مادی و معنوی ندارد .

قید شدن نام کالا و مقدار کالا :

در قسمت نام کالا , نام کالا دقیق درج می شود همچنین جنس آن و… توصیف داده می شود .مورد دیگر مقدار کالاست ثبت مقدار کالا مطایق با واحد شمارش آن مانند حجم ؛ تعداد و وزن می بایستی که ثبت گردد .

قیمت کالا :

 از دیگر نکات مهم در مورد پیش فاکتور درج قیمت کالاست در این قسمت شرایط توافق شده میان دو طرف خریدار و فروشنده قید می گردد و شامل قیمت کل و قیمت واحد هر محصول می باشد .

مشخصات فروشنده و خریدار :

از دیگر موارد مهم در پروفرما درج مشخصات کامل خریدار و فروشنده اعم از نام , آدرس , شماره تلفن است .

کرایه حمل کالا :

اگر کالایی که توسط فروشنده به خریدار فروخته می شود هزینه حمل و نقل دارد باید پس از درج قیمت کل و قیمت واحد به شکل جداگانه کرایه حمل نیز درج گردد .

نحوه نوشتن پیش فاکتور

یکی دیگر از موارد و نکات مهم در مورد پیش فاکتور نحوه نوشتن آن است که افراد در پر کردن آن باید اشتباه نکنند گاهی یک اشتباه کوچک کل حساب و کتاب را به هم میریزد نحوه نوشتن ان بدین صورت است که سمت راست برگه تعداد محصولات را می نویسیم , روبه روی ان کالا , و پس از نوشتن تعداد و نوع کالا مقدار آن را می نویسیم یعنی چه مقدار از محصول را خریداری کرده ایم .

کاربردهای پیش فاکتور

استفاده در مزایده های قرارداد صادرات از جمله کاربرد پیش فاکتور است همچنین این برگه شامل مظنه قیمت شده و می توان به آن شرایط فروش را ایجاد نمود و اگر مظنه قیمت توسط خریدار پذیرفته شود قرار داد فروش میان دو طرف بسته می شود همنچنین این برگه برای خریدار خارجی در برخی از موارد نیاز است زیرا ممکن است فرد نیازمند ارائه آن به مقامات دولت کشورش برای گرفتن مجوز لازم واردات برای پرداخت کالا داشته باشد .

فاکتور رسمی چیست  ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *