اخبار کالا

کالاهای اساسی صدر نشین احتکار

کالاهای اساسی صدر نشین احتکار
کالاهای اساسی صدر نشین احتکار

کالاهای اساسی صدر نشین احتکار

کالاهای  احتکاری که در دیماه سال جاری کشف شده اند شامل تجهیزات پزشکی , کالاهای اساسی , شوینده ها و مواردی نظایر آنها ارزشی بالغ بر 683 میلیون تومان داشته اند .

به نقل از ایسنا و مطایق با اطلاعاتی که از طرف سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان منتشر شده است در دیماه سال جاری از انبارها و مراکزی که کالا در آن نگهداری می شود میزان 12 هزار و 293 بازرسی برای مقابله با احتکار در کشور صورت گرفته است که این امر موجب تشکیل 761 پرونده برای واحد های متخلف نیز گردیده است .

کالاهای کشف شده احتکاری شامل کالاهای اساسی از قبیل روغن نباتی , برنج , چای , تخم مرغ , شکر , تجهیزات و ملزومات پزشکی , شوینده ها و موارد اینچنینی به ارزش بیش از 683 میلیون تومان بوده است .

بازرسی های صورت گرفته از انبارها و مراکزی که کالا در آن نگهداری می شود از ابتدای سال 1400 تا به حال بیشتر از 187 هزار و 192 مورد بوده که موجب تشکیل 7262پرونده تخلف به ارزشی بالغ بر 4.5 تومان بوده است .

چگونه شکایت کنیم ؟

با مراجعه نمودن به ستاد خبری سازمان های صنعت , معدن و تجارت استان ها و شهرستان های تابع شهروندان می توانند که شکایت خود را تنظیم نموده یا توسط تلفن 124 پورتال سازمان حمایت به نشانی الکترنیکی www. Cppo.ir سایت 124 ir ونیز اپلیکیشن « آپ » شکایت خود را مطرح نمایند .

بر اساس قانون نظامی صنفی کم فروشی , تقلب , احتکار , گرانفروشی , عرضه خارج از شبکه و نیز اجرا نشدن ضوابط قیمت گذاری و توزیع همچنین فروش اجباری , نداشتن درج قیمت و صادر نشدن صورت حساب از مهم ترین تخلفات صنفی محسوب می شود .

علاوه بر مواردی که ذکر شد مطابق با قانون صنفی می بایستی که درآمدهای ناشی از جریمه های دریافتی واریز حساب خزانه گردد و معادل آن در بودجه های سنواتی منظور و از طریق وزارت صنعت , معدن و تجارت بعد از تأمین نمودن بار مالی ماده 44 به شکل مساوی این قانون در اختیار سازمان تعزیرات حکومتی , اتاق اصناف ایران , وزارت صنعت , معدن و تجارت قرار گیرد تا بتوانند در اجرای این قانون هزینه نمایند ؛ هرچند که اتاق اصناف نبست به دریافت نکردن بوجه بارها , گلایه مند بوده است .

آسیب های احتکار

از مهم ترین آسیب هایی که احتکار به جامعه و مردم وارد می کند می توان به اختلال در نظام توزیع کالا , معطل کردن قدرت خرید مردم , تحت فشار قرار گرفتن اقشار ضعیف , ورشکستگی فروشنده و تولید کننده , افزایش بیکاری پنهان , پایین آمدن تولید و عدم سرمایه گذاری در بخش تولید , ایجاد بحران در نظام اقتصادی و…. را نام برد .

صدور آنی فاکتور رسمی در تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *