مقالات فاکتور

کد اقتصادی چیست ؟

روش استعلام کد اقتصادی
روش استعلام کد اقتصادی

هزینه اخذ کد اقتصادی

کد اقتصادی چیست ؟ تمامی شرکت ها برای فعالیت ها وانجام امورات نیازمند به کد های اقتصادی نیازمند هستند کد اقتصادی یا شماره اقتصادی یک عدد 12 رقمی بوده که بی شباهت به کد ملی نیست این کد برای شناسایی یک واحد اقتصادی مورد استفاده قرار میگیرد با این تفاوت که کدهای اقتصادی هر واحد با واحدهای اقتصادی دیگر متفاوت می باشد این کد 12 رقمی توسط سازمان امور مالیاتی تعیین و به یک کسب و کار ارائه می شود اما شاید این سوال پیش آید که این کدها چه کاربردی دارند ؟ این کدها نحوه و عملکرد واحی اقتصادی و فعالیت ها مرتبط با آن را مانند خدمات , خرید و یا فروش فاکتورها را مشخص می نماید . اخد کد اقتصادی یکی از خدمات بازرگانی مهران  میباشد . همراه ما باشید با  :

 • چرااخذ کد اقتصادی مهم است ؟
 • کاربرد کدهای اقتصادی چیست ؟
 • استفاده از کد اقتصادی چه مزایایی دارد ؟
 • کارت اشخاص حقیقی و حقوقی
 • چگونه شماره اقتصادی بگیریم ؟

صدور و فروش فاکتور رسمی  قانونی

چرا اخذ کد اقتصادی مهم است ؟

از طریق کد اقتصادی می توان به انعقاد قراردادهای سود آور با شرکت ها و ارگان های بزرگ و کوچک پرداخت در صورت ارائه ندادن این کد نمی توان از انعقاد یک قرارداد پر منفعت بهره مند شد برای داشتن حضوری موفق در پر سودترین و پر منفعت ترین مناقصات و مزایده ها داشتن گرید و  رتبه بندی شرکت می باشد یعنی شرکت شما از طرف دستگاه برگزارکننده مزایده در صورتی داشتن گرید مجاز به ارائه رزومه و پاکت پیشنهادی قیمت می باشد  قبل از اقدام به اخذ گرید شرکت باید شماره اقتصادی را دریافت نمود .

کاربرد کد اقتصادی چیست ؟

 • استفاده برای دریافت گواهی ارزش افزوده
 • استفاده از کد اقتصادی جهت شرکت در مناقصه ها و مزایده
 • استفاده برای ارائه اظهارنامه مالیاتی
 • صدور فاکتور رسمی و دریافت کارت بازرگانی
 • ارزش افزوده و اخذ قرار داد
 • ممکن است باعث معافیت شود
 • قابلیت انعقاد قراردادها با شرکت های خصوصی حرفه ای

استفاده از کد اقتصادی چه مزایایی دارد ؟

 داشتن کارت بازرگانی برای اشخاص حقیقی و حقوقی ملزم به داشتن شماره اقتصادی است استفاده از کد اقتصادی به سازمانهای مالیاتی کمک می کند تا مالیات را بهتر و راحت تر محاسبه نمایند وباعث سرعت بخشیدن به  دفاتر قانونی شرکت ها و احراز هویت آنها شود همچنین با داشتن این کد می توان از جلوگیری رقبای ناسالم جلوگیری نمود و زمینه حمایت از فعالان اقتصادی محقق می شود در کل باید گفت اخذ این کد برای فعالیت های اقتصادی امری ضروری محسوب می شود و اشخاص با در یافت این کد می توانند به طور قانونی به فعالیت های اقتصادی خویش بپردازند .

کارت اشخاص حقیقی و حقوقی

کارت اقتصادی اشخاص حقیقی از نظر رنگ و شکل و مندرجات کارت جدید با کارت های قبلی متفاوت خواهد بود علاوع بر عکس 3*2 مودی , نام و نام خانوادگی , کد اقتصادی , نشانی محل فعالیت تجاری و کد حوزه ی مالیاتی مودی در آن درج می شود کارت اشخاص حقوقی نیز همین تغییرات را دارد با این تفاوت که عکس ندارد و نوع شخص حقوقی هم ذکر خواهد شد و با هماهنگی با خدمات کامپیوتری صدور کارت اشخاص حقوقی به صورت لیزری خواهد بود .

چگونه شماره اقتصادی بگیریم ؟

برای دریافت کد اقتصادی باید 2 ماه پس از ثبت شرکت و گرفتن کارت بازرگانی به همراه معرفی نامه یا وکالت نامه به اداره دارایی محل فعالیت خود مراجعه و نسبت به دریافت شماره اقتصادی اقدام نمود مدارک مورد نیاز شامل دریافت از خدمات ارائه دارایی و دریافت فرم های مربوطه و تکمیل آنها , کپی شناسنامه و کارت ملی تمامی اعضای هیئت مدیره , آگهی تاسیس شرکت و تغییرات ثبی در دو نسخه , کپی اساسنامه شرکت , کپی اظهارنامه در شرکت های غیر سهامی , کپی پروانه بهره برداری , کپی آگهی روزنامه رسمی , کپی سند مالکیت اقامتگاه قانونی شرکت که در آگهی تاسیس قید گردیده , نامه شروع یا عدم شروع به فعالیت و کپی آن پس از ثبت دبیرخانه , پرداخت مالیات حق تمبر به اداره دارایی و سایر مدارک درخواستی از جمله مراحلی هستند که برای دریافت شماره اقتصادی باید طی نمود .

فاکتور رسمی چیست و چه مزایایی دارد  ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *