اخبار کالا

7 تصمیم گمرک برای افزایش سرعت ترخیص کالا

7 تصمیم گمرک برای افزایش سرعت ترخیص کالا
7 تصمیم گمرک برای افزایش سرعت ترخیص کالا

7 تصمیم گمرک برای افزایش سرعت ترخیص کالاهای اساسی در ماه های پایانی

فرود عسگری سرپرست معاون امور گمرکی گمرک ایران با ارسال بخشنامه ای به گمرکات اجرایی در راستای تسریع و تسهیل در ترخیص نمودن کالاهای وارداتی به خصوص کالاهای اساسی با در نظر گرفتن افزایش حجم کار در ماه های انتهایی سال  تصمیمات جدید این معاونت را ابلاغ نمود .

به نقل از خبرگزاری تسنیم در این بخشنامه فرود عسگری از مدیران کل , مدیران گمرکات اجرایی و نیز ناظران درخواست نموده که تشریفات گمرکی ترخیص کالاهای اساسی در صورت لزوم در روزهای تعطیل و نیز خارج از وقت اداری نیز انجام بدهند .

طبق این گزارش , در بخش نامه خود سرپرست معاونت امور گمرکی بر موارد زیر تأکید نموده است :

  • نظارت مستمر بر نحوه عملکرد کارشناسان متمرکز برای اقدام به موقع در رسیدگی به اظهارنامه ها و جلوگیری از ماندگاری اظهارنامه ها در کارتابل کارشناس
  • احصاء فهرست اظهار نامه های در جریان و نیز تعیین تکلیف آنها در کمترین زمان ممکن
  • با در نظر گرفتن محدودیت تردد کامیون ها و نیز افزایش حجم کار در ماه های انتهایی سال ضمن رعایت قوانین و تسهیل و تسریع در انجام تشریفات گمرکی , ارائه نمودن خدمات در روزهای تعطیل و پس از وقت اداری به خدمت گیرندگان مورد انتظار می باشد .
  • ضمن هماهنگی با سازمان های همجوار از قبیل قرنطینه , بهداشت استاندارد و….ترتیبی صورت گیرد که مجوز ها بلافاصله صادر شود .
  • احصا و شناسایی صاحبان کالاهای موجود در انبارها , به خصوص کالاهای اساسی همچنین پیگیری لازم برای اظهار کالا و به منظور جلوگیری از تراکم کالا در انتهای سال ترخیص دادن آنها
  • پیگیری و تعیین تکلیف اظهار نامه های ترخیص درصدی در کمترین زمان ممکن و نیز تهیه و ارسال فهرست آنها به دفتر واردات با ذکر شماره کوتاژ , نوع کالا همراه با نام صاحب آن , تاریخ اظهار نامه مقدار کالای مانده و نیز آخرین اقدام صورت گرفته توسط گمرک در مدت زمان نهایتا یک هفته
  • پیگیری انجام تعهدات و تعیین تکلیف کالاهایی که از محل ماده 42 ق. ا . گ ترخیص شده و ارسال فهرست آنها به دفتر واردات با ذکر گردیدن مشخصات کامل در ظرف نهایت یک هفته .

همچنین تصریح شده است که در این بخش نامه در صورتی که در راستای تسریع و تسهیل انجام تشریفات گمرکی مشکلاتی وجود داشته باشد یا نیاز به تفویض اختیار برخی موارد مرتبط با آن ضروری می باشد , برای اینکه اقدام لازم صورت بگیرد مراتب به همراه دلایل توجیهی در کمترین زمان ممکن نهایتا ظرف 3 روز به ادارات کل این معاونت اعلام شود .

خرید قانونی فاکتور رسمی کالا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *