مقالات فاکتور

کالای نهایی چیست ؟

کالای نهایی
کالای نهایی

کالای نهایی چیست ؟

اگر بخواهیم به تعریف کالای نهایی بپردازیم باید گفت که این نوع کالا که با عنوان کالای مصرفی نیز معرفی و شناخته می شود مختص به کالاها و محصولاتی است که بر مبنای نیاز مصرف کندگان تولید می شود و در تولید دیگر کالاها کاربردی ندارند به طور کلی کالاهای نهایی پس از تولید نیاز به تغییر و پردازش ندارند به عنوان مثال یخچال فریزر نوعی کالای نهایی می باشد که برای فروش و بر اساس نیاز مصرف کننده به تولید می رسد اما کالایی مانند نمک , شکر و….که در فرآیند تولید کالاهای دیگر دخالت دارد یک کالای واسطه ای محسوب می شود در ادامه بیشتر به این مبحث می پردازیم .  همراه شرکت بازرگانی مهران باشید با  :

  • چند نوع کالای نهایی داریم ؟
  • تاثیر کالاهای نهایی در اقتصاد کشور
  • تعریف کالای واسطه ای
  • GNP چیست ؟

فروش فاکتور رسمی کالاهای نهایی

چند نوع کالای نهایی داریم ؟

در پاسخ به اینکه چند نوع کالای نهایی داریم ؟ ای نوع کالاها و محصولات بسیار متعدد بوده و شمارش آنها زمان بر می باشد اما به طور کلی کالاهای نهایی یا مصرفی را به چند دسته تقسیم و طبقه بندی می کنند .

کالای مصرفی با دوام

این نوع کالای نهایی یا مصرفی از مدت عمر بالایی برخوردار بوده و در مدت زمان مورد استفاده قرار میگیرند این نوع محصولات را می توان بارها استفاده نمود و گذشت زمان  ونحوه صحیص استفاده از آنها در فرسودگی شان  اثرات بسیار کمی دارند از جمله کالاهای نهایی بادوام می توان به فرش , مبلمان و…اشاره نمود .

کالاهای مصرفی بی دوام

در این نوع برخلاف کالاهای مصرفی با دوام از مدت عمر کمتری برخوردار هستند مانند غذا , لباس و…..جزء کالاهای بی دوام به شمار می آیند .

کالای سرمایه ای

تعجب نکنید کالاهای سرمایه ای نیز جزء کالاهای نهایی محسوب می شود استفاده از این نوع کالاها باعث تولید سرمایه در اقتصاد کشور می گردد از جمله کالاهای سرمایه ای نهایی می توان به جرثقیل ها و ماشین آلات سنگین و مورد استفاده در ساختمان سازی  , توربین های بادی و … اشاره نمود .

تاثیر کالاهای نهایی در اقتصاد کشور

همانطور که اشاره نمودیم کالای نهایی در اقتصاد همان کالای مصرفی است که پس از پردازش دیگر نیازی به تغییر شکل برای مصرف در آنها دیده نمی شود هدف کلی آنها تامین نمودن نیازهای مصرف کننده می باشد در هر کشوری تولید سالانه این کالا تولید ناخالصی داخلی شاخصه های اقتصادی مهم در کشور را تعریف می نماید .

تعریف کالای واسطه ای

کالایی که خریداری می کنید بستگی به مصارف شما و هدف شما از خرید آن دارد به صورت خیلی ساده می توان گفت کالای خریداری شده هم می تواند کالای نهایی و یا اینکه کالای واسطه ای باشد اگر کالا رابرای مصارف شخصی خود می خواهید این نوع کالای نهایی می باشد اما اگر قصد خرید شما از کالا استفاده در فرآیند کالایی دیگر و فروش آن به دیگران است در این صورت کالا واسطه ای است زیرا قصد خرید شما از محصول مورد نظر استفاده از آن در تولید محصول دیگر افزایش قیمت بر ان محصول است .

GNP چیست ؟

به طور ساده می توان گفت که GNP در آمد ناخالصی ملی عبارت است از ارزش ریالی تمام محصولات و خدمات نهایی به وجود آمده به قیمت های جاری بازار در اقتصاد ملی می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *