مقالات فاکتور

انواع موسسه را بشناسید

انواع موسسه
انواع موسسه

انواع موسسه

در تعریف موسسه باید گفت که تمامی تشکیلاتی که برای مقاصد غیر تجاری مانند امور علیمی , خیریه , ادبی و….انجام میگیرد موسسه نام دارد در مقاله قبلی با عنوان تفاوت موسسه با شرکت بیان نمودیم که موسسه بر خلاف ثب شرکت با هدف منفعت در کسب و کار تشکیل نمی شود با این حال کسب درآمد نیز می تواند بخشی از آن باشد موسسات به دو دسته موسساتی که هدف آنها کسب منفعت نیست و موسساتی که هدف آنها کسب منافع است قرار میگیرند در ادامه بیشتر به این خصوص از جمله انواع موسسه تجاری و غیر تجاری همچنین موسسات از لحاظ نوع فعالیت می پردازیم . همراه شرکت بازرگانی مهران باشید با  :

  • انواع موسسه تجاری و غیر تجاری
  • انواع موسسات از لحاظ نوع فعالیت
  • موسسه حقوقی چیست ؟

صدور فاکتور رسمی قانونی برای موسسه ها

انواع موسسه تجاری و غیر تجاری

انواع موسسات دولتی

  موسسات دولتی به صورت مستیقم یا غیر مستقیم در اختیار دولت و سازمان های عمومی یا شهرداری ها قرار میگیرند و به شکل انتفاع یا غیر انتفاعی فعالیت می نمایند سازمانهای دولتی غیر انتفاعی مانند وزارتخانه ها , سازمان های مختلف دولتی , شهرداری ها , نیروهای نظامی , نهاد های غیر دولتی مانند بنیاد جانبازان و….همچنین سازمان های  انتفاعی شامل شرکت های دولتی مانند بانک ها , شهرداری ها , موسسات بخش تعاونی , سازمان تامین اجتماعی از جمله سازمان های انتفاعی دولتی هستند .

انواع موسسات تجاری

از انواع موسسه و شرکت های تجاری بر اساس ماده 20 قانون تجارت بر 7 قسم طبقه بندی می شوند که عبارتند از شرکت هاس سهامی , شرکت های با مسئولیت محدود , شرکت های تضامنی , شرکت های نسبی , شرکت های مختلط سهامی , شرکت های مختلط غیر سهامی و شرکت های تعاونی تولید و مصرف در دسته موسسات تجاری قرار می گیرند .

انواع موسسات از لحاظ نوع فعالیت

اگر بخواهیم انواع موسسه را از نظر نوع فعالیت طبقه بندی کنیم این موسسات شامل موسسات بازرگانی , موسسه تولیدی و موسسه خدماتی می باشد .

موسسات خدماتی چیست ؟

این نوع موسسه در ازای عرضه خدمات به مشتریان کارمزد دریافت می نماید به عنوان مثال بانک ها به دلیل ارائه خدماتشان کارمزد دریافت می نمایند .

موسسات بازرگانی چیست ؟

سازمان های بازرگانی به خرید و فروش کالا و یا انواع مواد خام کالاها فعالیت دارند به عنوان مغازه ها , سوپر مارکت ها , مغازه های پوشاک و ….جزء موسسات بازرگانی محسوب می شوند .

موسسات تولیدی چیست ؟

موسسات تولیدی کالای مصرفی با دوام را توسط نیروی انسانی همچنین با استفاده از ماشین آلات و تجهیزات به تولید می رسانند این نوع موسسه محصولات خود را به موسسه بازرگانی با سود کم تر و به صورت عمده و یا در تعداد کم و با سود بیشتر به دست مصرف کننده می رسانند .

موسسه حقوقی چیست ؟

از انواع موسسه نوع حقوقی است موسسه حقوقی یک واحد غیر تجاری بوده که از طرف چندین وکیل و صاحب نظر در مسائل حقوقی تاسیس شده است کار موسسات حقوقی چیست ؟ خانواده در حفظ قدرت ملی تاثیر بسزایی دارد و هر قائده ای که قانون گذار در امور مربوط به خانواده باشد در تحکیم و یا تضعیف بنیان خانواده موثر واقع می گردد فعالیت های موسسه حقوقی شامل مسائل مربوط به خانواده مانند طلاق , نفقه , فسق نکاح , ملاقات فرزند و….همچنین وصول مطالبات شامل بده بستان ها مانند چک , سفته , رسید و….و یا مشاوره کیفری مانند شکایت از شخصی که مرتکب تخلفی شده باشد و طبق قانون جرم تلقی شود و بسیاری دیگر از موارد حقوقی اینچنینی  می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *