اخبار کالا

احتمال افزایش 100 در صدی قیمت روغن

احتمال افزایش 100 در صدی قیمت روغن
احتمال افزایش 100 در صدی قیمت روغن

احتمال افزایش 100 در صدی قیمت روغن

به گفته دبیر انجمن روغن نباتی ایران بدون شک با حدف ارز ترجیحی , قیمت کالاهای اساسی به خصوص روغن 100 درصد افزایش پیدا خواهد کرد .

داریوش محمودی در رابطه با پیامدهای حذف یارانه 4200 تومانی و تأثیر ان بر کالاهای اساسی به خصوص روغن گفت : دولت پیشین ارز ترجیحی را بدین منظور در نظر گرفت که از مصرف کنندگان برای واردات کالاهای اساسی به خصوص روغن حمایت کرده باشد .

محمودی با اشاره به اینکه افراد خاصی از این ارز استفاده نمودند گفت : در عمل این یارانه به دست افراد مصرف کننده نرسید فساد و رانت ایجاد شده ناشی از ارز ترجیحی در نهایت موجب به هم ریختگی تعادل بازار شد به همین منظور برای باز گشت آرامش نیاز به تک نرخی کردن ارز هستیم .

وی ادامه داد : شکی نیست که با حذف ارز ترجیحی قیمت کالاهای اساسی به خصوص روغن افزایشی 100 درصدی را به دنبال داشته باشد .

محمودی با بیان اینکه ارز 4200 تومانی موجب سوء استفاده برخی قرار گرفته است گفت : با حذف این ارز امکان واردات برای تاجران بیشتری فراهم می شود و کارخانه داران بدون واسطه قادر خواهند بود که واردات نموده و دیگر درگیر تشریفات تخصیص ارز نمی گردند .

این فعال اقتصادی در اشاره به حذف 4200 تومانی عنوان کرد : در سال پیش برای رئیس جمهور قبلی تأثیرات ارز ترجیحی را برای در بازار روغن در گزارشی کامل و جامع تشریح نمودیم  اما در آن زمان برای حذف ارز دولتی قدرت تصمیم گیری نبود .

وی با توجه به کمبود روغن در کشور تصریح کرد : مردم برای رفع نیاز خود ناچار به خرید روغن با قیمت گران بودند در صورتی که با افزایش رو به رو باشد باز هم مردم آن را می خرند .

داریوش محمودی خاطر نشان کرد: برای حمایت از قشر ضعیف جامعه دولت باید که بن خرید کالای اساسی را مد نظر قرار دهد تا مردم توسط این بن ها مابه التفاوت قیمت کالاها را پرداخت نمایند در همه جای دنیا اعطای یارانه از سوی دولت مرسوم است در کشور های پیشرفته از سوی دولت هزینه درمان پرداخته می شود اما از طرف دیگر هزینه دارو و پزشک ارزان است .

محمودی در جواب سؤال به اینکه چه میزان از نیاز ما به روغن در کشور تأمین می گردد بیان نمود : در قسمت تولید روغن خام توان ما کمتر از 10 درصد است و برای رفع این نیاز می بایستی که به واردات روغن به کشور اقدام نماییم .

وی ادامه داد : از کشور مالزی روغن پالم , از کشور اوکارین و روسیه روغن آفتابگردان و از کشور آمریکای جنوبی روغن سویا وارد کشور می شود .

 دبیر انجمن روغن نباتی ایران گفت : میزان مصرف سالیانه روغن در کشور حدود 1 میلیون و 400 هزار تن می باشد که از این میزان نامبرده حدود 1 میلیون و 200 هزار تن روغن وارد کشور می شود .

محمودی در خاتمه عنوان کرد : ما دانه روغنی و روغن خام را وارد می کنیم کنجاله دانه روغنی پس از استحصال برای دام مورد استفاده قرار میگیرد .

صدور فاکتور رسمی مورد تایید دارایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *