اخبار کالا

ارزانی کالا با کاهش نرخ ارز ؟

ارزانی کالا با کاهش نرخ ارز
ارزانی کالا با کاهش نرخ ارز

آیا با کاهش نرخ ارز کالاهای مصرفی ارزان می شود ؟

عضو هیئت مدیره خانه صنعت , معدن و تجارت ایران با بیان اینکه آستانه کاهش نرخ ارز جایی است که به صادرات آسیب نزند بیان نمود که کاهش نرخ ارز تأثیر آنچنانی در قیمت کالاهای موجود در بازار نخواهد داشت و تأثیر آن مربوط به زمانی می باشد که کالاهای جدید با نرخ ارز و مواد اولیه ارزان تری تولید شده باشند .

بر اساس برخی خبرگزاری ها آرمان خالقی اظهار نمود : با توجه به کاهش سنگین ارزش پول ملی در سالهای گذشته , حالا به دنبال این می باشیم که قسمتی از آنچه از دست رفته را پس بگیریم بنابراین می توان گفت که کاهش نرخ ارز خبر خوشحال کننده ای است اما در حال حاضر در شرایط بی ثباتی بازار قرار گرفته ایم و با شروع یک روند کاهشی , همچنان نرخ ارز در میان مدت قابل پیش بینی نیست .

عضو هیئت مدیره خانه صنعت , معدن و تجارت افزود : در صورتی که عدد تعادلی نرخ ارز مشخص شود تصمیم گیری برای مدیران اقتصادی کشور در بخش خصوصی و فعالان صنعتی و فعالان صنعتی و معدنی راحت تر صورت میگیرد به عنوان مثال اگر نرخ ارز روی هفده هزارتومانی که در بودجه نیز تعیین گردیده به ثبات برسد قدرت خرید مواد اولیه , تجهیزات و قطعات برای بخش تولید بهتر بوده و همچنین به سرمایه در گردش کمتری نسبت به گذشته نیازمند خواهد بود بنابراین می توان گفت که مانور اقتصادی در بخش تولید هم با افزایش روبه رو می شود

زمان ارزان شودن کالا کی است ؟

آقای آرمان خالقی در جواب سوال اینکه آیا کالاهای تولیدی ارزان خواهد شد یا نه گفت : هنگامی که نرخ ارز به ثبات برسد تولید کنندگان مواد اولیه خود را به ریال اولیه می خرند و می توانند محصول تولیدی خود را ارزان تر بفروشند اما این زمان کاهش نرخ ارز خود را در بازار نشان می دهد که نرخ آن به ثبات رسیده باشد زیرا در صورتی که تولید کننده مواد اولیه را با نرخ بالا خریده باشد به طور معمول در برابر ارزان فروختن آن مقاومت می کند مگر اینکه فشار اقتصادی همه را مجبور به پذیرش کند .

طبق گفته ایشان کاهش نرخ ارز در قیمت کالاهای بازار تاثیر زیادی ندارد و تأثیر آن زمانی است که کالاهای جدید با مواد اولیه ارزان تر تولید شوند .

وی افزود : اگر نرخ ارز سال جاری به یک سوم شود در صادرات کشور تاثیر منفی دارد در حال حاضر با افزایش نرخ برابری ارزهای خارجی در برابر ریال کالاهای تولید داخل مزیت قیمتی پیدا نموده و برای صادرات مطلوب شده است . تا جایی که دیگر کشورها کالاهای داخلی را روی دست می برند مثلا در موارد صادرات کالاهای کشاورزی به حدی زیاد بود که برای جلوگیری از آن مرز بسته شد اما کاهش یافتن نرخ ارز بر صادرات تأثیری منفی دارد و شرایطی که باعث شد علی رغم تحریم ها صادرات رشد خوبی داشته باشد حذف می گردد چرا که دیگر مزیت قیمتی نسبت به دیگر رقبا نخواهیم داشت .

نرخ طلایی ارز چقدر است ؟

به گفته خالقی : آستانه کاهش نرخ ارز جایی است , که کالای داخلی بتواند برای دیگر کشورها همچنان جذاب باشد اینطور به نظر می رسد که این رقم آستانه مانند رقم هفده هزار تومانی در بودجه بوده و بیش از این به صادرات لطمه بزند .

خالقی افزود : اما افزایش نرخ ارز در سال های گذشته بیش از این مقدار بود که به دلیل غیر قابل واقعی بودن نرخ ارز اتفاق افتاده است در سال های گذشته مشاهده نمودیم که افزایش نرخ ارز قاچاق برخی کالاها به خصوص لوازم خانگی و پوشاک صرفه اقتصادی ندارند اما با کاهش شدید نرخ ارز قاچاق کالا نیز افزایش می یابد .

به گقته خالقی : در حال حاضر باید که نقطه تعادلی تعیین و مراقب گردد تا نرخ ارز نیز واقعی بوده و بیش از حد بالا و پایین نشود نرخ ارز باید کارشناسی گردد در دنیا سبدی از کالاهای مصرفی مشخص و برای آن ارزش گذاری می شود مثلا , بررسی می گردد که میزان یک کیلوگرم گوشت در هر کشور باید چه قیمتی داشته باشد تا ارزش پولی به نسبت همین ارزش های کالایی تعیین می شود اما در کشور ما این اتفاق نیفتاده و مولفه های دیگری در تعیین نرخ تأثیر گذار هستند . همراه بازرگانی مهران  باشید با اخبار روز کالا و ارز

صدور و فروش فاکتور رسمی کاملا قانونی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *