اخبار سکه و ارز

چرا دلار ارزان می شود اما کالاهای دیگر نه

چرا دلار ارزان می شود اما کالاهای دیگر نه
چرا دلار ارزان می شود اما کالاهای دیگر نه

چرا دلار ارزان می شود اما کالاهای دیگر نه

با توجه به اینکه در دولت نرخ تورم در کشور پس از مدت ها تک رقمی گردید به دلیل خروج آمریکا از برجام وکاهش یافتن رشد اقتصادی و دسترسی به بازارهای بین المللی بار دیگر شاهد بالارفتن قیمت ها بودیم که همراه با افزایش نرخ ارز , دلیل بالارفتن قیمت ها , تغییر در این بازار عنوان گردید .

با این وجود اما در طی ماه های سپری شده هر مرتبه که نرخ دلار کاهش یافت کاهش قیمت ها مشاهده نشد و یا سرعت آن بسیار کندتر از زمانی بود که قیمت ها قرار بود با افزایش قیمت دلار بالا روند و اکثر مردم نیز هنوز پاسخی درست و دقیق برای این سوال ندارند .

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین آقای حریری در این باره می گوید بخشی از این تأخیر نشأت گرفته از واقعیت های اقتصادی می باشد یعنی هزینه تمام شده برای مواد اولیه لزوما در همان زمان بر روی قیمت تمام شده کالا تاثیری ندارد و این تأثیر را در مدت زمان مشاهده می شود .

 ایشان افزود : در کنار آن این طبیعی است که تعدادی از افراد تا حدی که امکان دارد در مقابل تغییرات قیمتی مقاومت کنند چرا که با پایین آمدن قیمت مستقیما سود خود را کاهش می دهند به همین دلیل همین مقاومت ها سرعت تأثیر گذاری کاهش روند قیمت دلار بر بازار را کند می نماید .

ایشان بیان نمود : در ثبات قیمتی افراد دارای درآمد ثابت حقوق بگیر یا کارمند محسوب می شوند و امکان برنامه ریزی برای درآمد خود را دارند اما هنگامی که اوضاع به هم ریخته و قیمت ها به سرعت جابه جا می شوند کارگران روز مزد و و افراد دارای درامد ثابت بیشترین آسیب را می بینند .

مجیر رضا حریری در خاتمه به این نکته نیز اشاره نمود : که تورم عملا مالیاتی بوده که از فقرا گرفته شده اما افراد ثروتمند هر چند که با فشار روبه رو می شوند اما در عین حال با توجه به اینکه دارایی شان رشد می کند هزینه کمتری را نسبت به افراد کم درآمد در این زمینه متحمل می شوند . اخبار روز سکه و ارز را با بازرگانی مهران دنبال کنید

صدور قانونی فاکتور رسمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *