اخبار کالا

سه دلیل مهم برای افزایش قیمت محصولات اساسی در جهان

سه دلیل مهم برای افزایش قیمت محصولات اساسی در جهان
سه دلیل مهم برای افزایش قیمت محصولات اساسی در جهان

سه دلیل مهم برای افزایش قیمت محصولات اساسی در جهان

برای افزایش قیمت کالاهای اساسی سه دلیل مهم وجود دارد که موجب شده تا کشورهای وارد کننده برای واردات ارز بیشتری را بپردازند .

به نقل از تجارت نیوز دوسالی است که پس از شیوع کرونا ویروس قیمت کالاهای اساسی در بازارهای جهانی روندی رو به افزایش را طی می کند اما پس از درگیری های نظامی که در دو ماه اخیر بین کشورهای روسیه و اکراین رخ داده است افزایش قیمت ها جهش قابل ملاحظه ای داشته است چرا ؟ به دلیل اینکه روسیه و اکراین این دو کشور بزرگترین تولیدکنندگان غلات و دانه های روغنی در جهان محسوب می شوند تأثیر این تنش ها و درگیری ها دلیلی بر افزایش قیمت محصولات کشاورزی شده است ؛ به طور کلی این دو کشور در مجموع حدود 30 درصد غلات جهان را تأمین می کنند .

در آخرین روزهای کاری هفته , خوراک دام رشدی 75/5 دلاری را ثبت کرده و هر بوشل از این محصول با قیمت 783 دلار و 75 سنت معامله گردید در این افزایش قیمت دانه های روغنی نیز با افزایش قیمت همراه بود بدین صورت که کانولا این گیاه روغنی رشدی 5 دلار و دانه روغنی سویا افزایشی 74 سنتی را به خود دید .

آنچه موجب افزایش قیمت ها شده است این است که زنجیره عرضه محصولات کشاورزی مختل گردیده و عرضه به بازار به سختی شکل میگیرد ؛ اما آنچه باعث ایجاد اختلال در زنجیره عرضه شده  وجود سه دلیل مهم می باشد که در ادامه به آن می پردازیم .

اولین دلیل این است که به منظور بارگیری و تخلیه , رجوع کشتی های بزرگ به بندرهای نزدیک دو کشور روسیه و اکراین که درگیر تنش های نظامی هستند صورت نمی گیرد .

دوم اینکه برای محصولات اساسی , کشور های صادر کننده عوارض صادراتی وضع کرده اند , همین امر نیز موجب می شود تا عرضه محصولات از سوی آنها به بازارهای جهانی به شکل قطره چکانی صورت گیرد .

اما دلیل سوم این است که , از سوی کشورها برای محصولات اساسی تقاضا بیشتر شده و تلاش آنها بر این است تا انبارهایشان خالی نگردد و آنها را پر نگه دارند ؛ نیمی از کل صادرات غلات جهان را کشور چین در انبارهای خود ذخیره کرده است .

رشد قیمت کالاهای اساسی در جهان در زمان دوماهه تنش نظامی بین کشورهای روسیه و اکراین , بیش از پنجاه درصد نرخ گندم و غلات افزایش داشته است همین امر نیز موجب شده تا برای تأمین نیازهای داخلی , کشورهای وارد کننده ارز بیشتری هزینه کننده به این دلیل که با پیش بینی های بودجه کشور ها برای تأمین نیاز همخوانی ندارد.

صدور آنلاین فاکتور فروش رسمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *