اخبار کالا

کالاهای اساسی تولید داخل معاف از مالیات بر ارزش

کالاهای اساسی تولید داخل معاف از مالیات بر ارزش افزوده هستند
کالاهای اساسی تولید داخل معاف از مالیات بر ارزش افزوده هستند

کالاهای اساسی تولید داخل معاف از مالیات بر ارزش افزوده هستند

به گفته معاون درآمدهای  سازمان امور مالیاتی کشور ؛ اکثر کالاهای اساسی تولید داخل از قبیل برنج , لبنیات و انواع روغن های نباتی معاف از مالیات بر ارزش افزوده در قانون جدید می باشند .

به نقل از خبرگزاری مهر محمد مسیحی با توجه به اینکه قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده از 13 سال جاری به اجرا در می آید گفت : اجرای آزمایشی قانون مالیات بر ارزش افزوده پس از 13 سال , نیمه ابتدایی سال جاری قانون جددی مالیات بر ارزش افزوده ؛ تصویب شده و قانون جدید از 13 دیماه اجرایی می شود .

او در ادامه در رابطه با ویژگی های قانون جدید ادامه داد : یکی از مهم ترین نکات قوت این قانون حمایت از تولید با امکان استرداد مالیات به خصوص و در بخش ماشین آلات خطوط تولید به شمار می آید به علاوه اشخاص حقیقی از آغاز فعالیت خود می توانند از اعتبار مالیاتی بر مبنای قانون جدید استفاده نمایند به علاوه مشکلات و موانع گذشته نیز بر طرف می شود .

معاون در آمدهای سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به اینکه معافیت های مالیاتی به اصلاح نیاز دارند گفت : در قانون جدید پایه اصلی معافیت ها حمایت از سبد مصرفی خانواده می باشد مباحث درمانی نیز بعد از آن از قبیل بیمه های عمر , زندگی و درمان را نیز در نظر گرفته است .

مسیحی در ادامه عنوان کرد : خدمات ورزشی  با گرفتن مجوز از مراجع ذی صلاح و نیز آب مصرفی محصولات کشاورزی به علاوه بیمه آنها , هتل های سه ستاره و پایین تر مهمانپذیرها معاف از این مالیات شدند هر چند که قند و شکر بیشتر مشمول مالیات بود به مشمول مالیات تغییر نموده است .

وی در اشاره به قانون مالیات بر ارزش افزوده تصریح کرد : از جمله این موارد می توان به ,  اصلاح فرآیند دادرسی مالیاتی ؛ متناسب سازی جرایم مالیاتی و حمایت از تولید و کشاورزی را نام برد و با آماده شدن سامانه پایانه های فروشگاهی بستری برای اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده محسوب شده که این مالیات به حلقه آخر که همان مصرف کننده است انتقال داده می شود .

او با بیان اینکه تعدادی از کالاهای وارداتی شامل مالیات بر ارزش افزوده شده اند عنوان کرد : از زمان عرضه این کالاها شامل مالیات نمی شوند .

این مقام مسئول ادامه داد : مالیات بر ارزش افزوده در قانون جدید اصل طلا , جواهر و پلاتین استفاده شده در آنها معاف از پرداخت این مالیات هستند , ولی اجرت ساخت , سود و نیز کارمزد شامل 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده می شود و این موارد از 13 دیماه مشمول بوده و مردم و خریداران باید مواظب باشند تا غیر از این موارد از آنها مالیات بر ارزش افزوده گرفته نشود .

وی در ادامه افزود : در قانون مالیات بر ارزش افزوده سال 1388 شرکت های هواپیمایی مشمول عوارض 5 درصدی بود که در پی اجرای قانون جدید خدمات هواپیمایی نیز شامل آن می شوند 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده جایگزین 5 درصدی عوارض خاص می شوند .

او ادامه داد : در قانون مالیات بر ارزش افزوده شرکت های مالیاتی هر نوع مالیاتی که هنگام خرید هواپیما , تجهیزات و هر نوع هزینه های مورد نیاز پرداخت می نمایند قابلیت کسر از مالیات 9 درصد را دارا می باشند برایند این اعمال نرخ 9 درصد مالیات برز ارزش افزوده مطمئنا بیش از 5 درصد عوامل در قانون سابق نیست و افزایش قیمت از این بابت نباید داشته باشند .

او در خاتمه گفت : در 9 ماه امسال وصول مالیات با 60 درصد همراه بودهو نسبت به بودجه مصوب 108 درصد تحقق پیدا کرده است اما پیش بینی می شود تا پایان سال 270 میلیارد تومان رقم مصوب بودجه محقق شود .

صدور آنلاین فاکتور رسمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *