اخبار کالا

درج شناسه کالا بر روی 9 قلم کالای اساسی

درج شناسه کالا بر روی 9 قلم کالای اساسی
درج شناسه کالا بر روی 9 قلم کالای اساسی

درج شناسه کالا بر روی 9 قلم کالای اساسی الزامی است

طبق گفته های معاون نظارت و بازرسی اتاق اصناف ایران هم اکنون برخی از کالاها از جمله 9 قلم لوازم خانگی لازم است که از درج شناسه کالا برخوردار باشند .

بر اساسی برخی خبر گزاری ها و به نقل از اتاق اصناف ایران , بهنام نیک منش در رابطه با عرضه گارانتی برای کالاهای قاچاق تقلبی بیان نمود : هم اکنون برخی از کالاها از جمله , 9 قلم از لوازم خانگی لازم است که از شناسه کالا برخوردار باشند محصولی که شناسه کالا را به همراه داشته باشد مفهوم صحت سنجی در تمامی قطعات آن بوده و بر همین راستا میزان تخلفات در این حیطه به حداقل کاهش می یابد .

نیک منش معاون نظارت و بازرگانی اتاق اصناف ایران در این راستا افزود : در مجموع برخی از کالاها , به خصوص لوازم خانگی چه به صورت واردات وارد کشور شده باشند و یا اینکه از طریق کارنجات کشور به تولید رسیده باشند در صورتی که شناسه کالا داشته باشند می توان پی برد که این کالاها اظهار شده و ثبت شناسه دارند پس بدین طریق می توان فهمید که کالای اینچنینی و با ثبت شناسه کالای قاچاق محسوب نمی شود .

ایشان در ادامه افزودند : عکس این عمل نیز قابل بررسی می باشد زیرا در صورتی که کالایی خارجی و بدون شناسه کالا در بازار خرید وجود داشته باشد می توان به آن به عنوان کالای قاچاق نگاه کرد همچنین به مفهوم بروز تخلف قانونی در مسیر تولید یا واردات تلقی می گردد .

نیک منش در ادامه به این نکته نیز اشاره نمود که , در صورتی که کالایی که وارداتش ممنوع شده در بازار فروش وجود داشته باشد کالای قاچاق به شمار می آید و با توجه به شرح وظایف تعریف شده صادر کردن کارت گارانتی برای این کالا باید با برخورد بازرسان سازمان حمایت پیگیری گردد .

وی در خاتمه افزود : با در نظر گرفتن اینکه موضوع گارانتی , نظارت بر شرکت های عرضه کننده گارانتی و سامانه آن به حوزه مسئولیت های سازمان حمایت مرتبط است می بایستی که از همین بخش ها موضوع را پیگیری کنید در صورت وجود تخلفات اینچنینی سازمان حمایت به عنوان متولی اصلی رسیدگی به موضوع گارانتی توضیحات لازمه را ارائه خواهد نمود .

در خصوص شناسه کالا باید گفت که , شناسه کالا کدی 13 رقمی بوده که بر روی کالاهای مورد نظر موجود می باشد این شناسه به مجموعه از خصوصیات یک کالا از جمله جنس , نوع , مدل , نام تجاری و نوع کاربری کالا اشاره دارد به طور کلی و یا به عبارتی بهتر می توان گفت که شناسنامه کالا محسوب می شود خصوصیاتی که ذکر شد در هر کالا توسط , وزارت صنعت , معدن و تجارت به کمک دستگاه های تخصصی مربوطه استخراج می گردد انواع شناسه کالا شامل , شناسه IRC , شناسه IVC , شناسه GTIN , شناسه IMEI و همچنین شناسه VIN می باشد . که هر کدام مختص به اقلامی از جمله غذا , دارو , سیمکارت و….. هستند .  همراه بازرگانی مهران باشید با اخبار روز کالا و ارز

صدور فاکتور رسمی با شناسه ملی معتبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *