مقالات فاکتور

مفروضات حسابداری چیست ؟

مفروضات حسابداری
مفروضات حسابداری

مفروضات حسابداری

در زبان ساده حسابداری سیستمی بوده که در آن داده های خام مربوط مرتبط به فعالیت های اداری , تجاری و…جمع آموری و اندازه گیری گردیده در ادامه داده های جمع اوری شده پردازش می شوند و به صورت نتیجه عملکرد واحد به مدیران ان واحد برای تصمیم گیری گزارش داده می شود علم حسابداری برخاسته از روش هایی است که بین حسابداران پذیرفته شده و توسط نرم افزارهای حسابداری اجرا می شود  مفروضات حسابداری فرضیه های اولیه ای است که بنیان اصول , استاندارد ها و روش های حسابداری را شکل می دهد در ادامه بیشتر به این موضوع می پردازیم . همراه بازرگانی امین باشید با  :

  • مفروضات حسابداری چیست ؟
  • اصول مفروضات در حسابداری
  • تفاوت اصول و مفروضات در حسابداری

صدور و فروش فاکتور رسمی قانونی

مفروضات حسابداری چیست ؟

مفروضات حسابداری علمی است که مبنای تهیه آن اصول حسابداری می باشد این مفروضات در میان حسابداران جا افتاده بوده و به طور معمول به شکل مشخصی بیان نشده و فرض بر پذیرش و استفاده از آن است بنابراین این مفروضات نیازمند اثبات نیستند .

اصول مفروضات درحسابداری

فرض تفکیک شخصیت :

از اصلی ترین مفروضات حسابداری فرض تفکیک شخصیت می باشد یعنی برای هر مؤسسه شخصیتی مستقل از دیگر مؤسسات در نظر گرفته شده فعالیت های مالی با توجه به اعتبار شخصیت حسابداری تجزیه , تحلیل و ثبت می گردد صرت های مالی برای انعکاس شرایط مالی و نتیجه عملیات تهیه و ارائه می گردد .

فرض تداوم فعالیت :

در این فرض واحدی اقتصادی به فعالیت خود در مدتی طولانی و قابل پیش بینی ادامه داده دارایی ها همچنین بدهی ها جاری و بلند مدت می گردد ثبت دارایی ها به ارزش تمام شده در این فرض جایگزین ارزش ثبت می گردد .

فرض دوره مالی :

پس از اینکه عملیات اجرا شده , مطالبات وصول بدهی ها پرداخت گردید نتیجه مشخص می گردد دوره های مالی برای گزارشات مالی مشخص می گردد در این فرض صاحبان سرمایه , بستان کاران و اعتبار دهندگان از نتیجه کارکرد واحد تجاری آگاه شده و با بستانکاران تسویه حساب صورت میگیرد در انتهای هر دوره گزارات ارائه شده و با صورت های مالی دوره پیش مقایسه می گردد .

فرض تعهدی :

از اصول مفروضات حسابداری فرض تعهدی است که در آن درآمد به محض تحقق و هزینه به محض تحمیل بدون در نظر گرفتن زمان دریافت یا پرداخت وجه ثبت می گردد .

فرض واحد اندازه گیری :

این فرض بدین معنی است که نتیجه کلیه معاملات و عملیات مالی مؤسسه باید بر حسب پول اندازه گیری و گزارش گردد از انجا که پول وسیله مبادله در کلیه مبادلات اقتصادی است در حسابداری نیز معاملات و عملیات مالی بر حسب واحد پول به عنوان مقیاس مشترک اندازه گیری و گزارش میگردد.

تفاوت اصول و مفروضات در حسابداری

در مقایسه اصول و مفروضات درحسابداری باید گفت جمع آوری , ثبت و تهیه گزارشات مالی از مهم ترین اصول حسابداری محسوب می شود مهمترین این عوامل بر اساس فرضیه های ثابتی صورت گرفته اند که مفروضات حسابداری محسوب می شوند برای اجرای قوانین مفروضات به خودی خود کافی نیست و باید در چهارچوب قوانین حسابداری اجرا شود که آن اصول حسابداری نام دارد مفروضات معرف گر شرایط اقتصادی , اجتماعی , فرهنگی , سیاسی و مناسبات حقوقی محیط حسابداری است , اصول به مفهوم رویکرد کلی بوده که در شناسایی و اندازه گیری رویدادهای حسابداری کاربرد دارد .

حسابداری مالیاتی چیست  ؟ 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *