مقالات فاکتور

تاجر کیست ؟

تاجر کیست
تاجر کیست

تاجر کیست ؟

تاجر کلمه ای که طول زندگی بار ها و بار ها از رسانه هایی مانند تلویزیون , روزنامه , رادیو و…شنیده ایم تجار اشخاصی هستند که حرفه آنها معاملات تجاری است  و برای منفعت و سود بردن داد و ستد های تجاری مکرر با نام خود  انجام می دهند تمامی معاملات تجار تجارتی محسوب می شود مگر اینکه معامله مربوط به امور تجاری نباشد می توان تجار را به دو دسته حقوقی و تقسیم نمود در رابطه با این امر سوالات بسیاری وجود دارد اینکه وظایف تجار چیست ؟ چه کسانی تجار محسوب و چه کسانی بازرگان محسوب نمی شوند ؟ بازرگان چه امتیازاتی دارد ؟ و سوال های اینچنینی که ممکن است ذهن افراد را به خود مشغول کند . تاجران میتوانند برای کلیه کالاهای وارداتی خود با بهترین قیمت نسبت به خرید فاکتور رسمی از بازرگانی مهران اقدام کننده . همراه ما باشید با :

  • شرایط تاجر شدن چیست ؟
  • وظایف تجار چیست ؟
  • یک بازرگان چه مزایا و امتیازاتی دارد ؟

 

شرایط تاجر شدن چیست ؟

یکی از سوال های متداول این است که چه کسی می توانند و چه کسانی نمی توانند تاجر شوند ؟ افرادی که شرایطی که ذکر می گردد را نداشته باشند نمی توانند تجار باشند .

  • باید شغلی مرتبط با کارهای تجارتی داشت
  • کارهای تجاری باید به صورت مدام باشد تنها با یک عمل تجارتی فرد تاجر محسوب نمی شود
  • باید معاملات را با نام و حساب خود انجام دهند . به استثناء دلالان و کسانی که باعث سهولت معامله می شوند .
  • از دیگر شرایط بازرگان بودن کسبه جزء یا پیشه ور نبودن است .
  • به موجب قانون 190 شرایط مربوط به تجارت مانند اهلیت و شایستگی داشتن سالم و عاقل بودن , به سن بلوغ رسیدن
  • گاهی ممکن است در برخی زمینه ها مانند مصالح اقتصادی , بهداشتی و…محدودیت ایجاد شود در این حال باید مقررات را رعایت نمود .
  • برای تجارت افراد بیگانه محدودیتی نیست طبق ماده 120 قانون اشتغال اتباع بیگانه باید روادید و حق کار مشخص همچنین پروانه کار داشته باشند .

وظایف تجار چیست ؟

برای تاجر و تمامی بازرگانان رعایت 4 موارد الزامی است اینکه 4 نوع دفتر از اداره ثبت تهیه نمایند .

دفتر روزنامه

در این دفتر باید تمامی اقلامی که از تجارت خانه خارج و وارد همچنین مخارج شخصی ثبت گردد .

دفتر کل

این دفتر ,رونویسی از دفتر روزنامه است با این تفاوت که مطالب لازم برخلاف دفتر روزنامه که هر روز نوشته میشود هفته ای یکبار نوشته می شود همچنین معاملات صورت گرفته در دفتر روزنامه با بررسی و تفکیک وارد دفتر کل می شود .

دفتر دارایی

از آنجا که دارایی ها جوانب مثبت و منفی دارند در این دفتر می بایست کلیه بدهی ها و اموال و در کل وضعیت مالی تجار در سال گذشته قید گردد و تا 15 فروردین سال بعد تکمیل گردد .

دفتر کپیه

در این دفتر کلیه مرسلات و مخابرات همچنین صورت حساب صادره تاجر به ترتیب تاریخ ثبت گردد همچنین صورت حساب های وارده نیز باید به ترتیب تاریخ در پوشه مخصوص ثبت گردد .

یک بازرگان چه مزایا و امتیازاتی دارد ؟

بازرگان بودن در کنار تعهداتی که دارد دارای مزایا و امتیازاتی است از جمله اینکه در حرفه و شغل خود پس از مدتی اعتبار تجارتی کسب می کند و از این طریق می توان به شکل موفقی به پول نقد و سرمایه رسید یعنی تاجر با اعتبار خود خرید های عمده نه جزئی انجام دهد همچنین برخلاف اشخاص معمولی و غیر تاجر برای به اثبات رساندن هر دعوا ادله معینی دارد و از آزادی ادله برخوردار می باشد و می تواند از هر دلیلی برای اثبات ادعای خود استفاده نماید این در صورتی است که افراد معمولی و غیر بازرگان نمی توانند برای اثبات ادعای خود از دفتر شخصی استفاده نمایند همچنین با استفاده از کارت بازرگانی می توان از مزایای ثبت سفارش واردات و صادرات کالا , همچنین تسهیلات اعتباری و بانکی , حمایت از ارزهای دولتی و……از این مزایا و امتیازات محسوب می شوند

خرید قانونی فاکتور رسمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *