مقالات فاکتور

سازمان امور مالیاتی

سازمان امور مالیاتی
سازمان امور مالیاتی

سازمان امور مالیاتی

اگر بخواهیم به بحث مالیات و امور مالی کشور بپردازیم باید گفت که ایرانیان از زمان های هخامنشیان برای دریافت مالیات کشور دفاتر داشتند در زمان ساسانیان اخذ مالیات شکل کاملتری به خود گرفت و سه نوع مالیات با عنوان اراضی , سرشماری و سرانه دریافت میشد در دوره های مختلف امور مالیاتی شکل های مختلف و کاملتری به خود گرفت تا به امروز که این سازمان  به موجب ماده 59 قانون برنامه سوم در سال 1380 تشکیل و با تشکیل آن بودجه این سازمان از وزارت امور اقتصادی و دارایی تفکیک شد زیر مجموعه وزارت امور اقتصادی و دارایی در ایران سازمان امور مالیاتی میباشد مسئولیت این سازمان اصلاح نمودن نظام مالیاتی و اجرای مالیات بر ارزش افزوده میباشد در ادامه به توضیحات بیشتری در این خصوص از جمله تعریف مالیات , وظایف امور مالیاتی و تشکیلات این سازمان می پردازیم . همراه بازرگانی مهران باشید با  :

 • مالیات چیست ؟
 • 7 مورد از مهمترین وظایف سازمان امور مالیاتی
 • تشکیلات سازمان امور مالیاتی کشور ایران

فروش فاکتور رسمی با کد مالیاتی

مالیات چیست ؟

مالیات نوعی هزینه اجتماعی است که مردم و یک ملت در قبال بهره برداری از امکانات و منابع یک کشور موظف به پرداخت آن می باشند تا بدین طریق توانایی های جایگزین این امکانات فراهم شود اقتصاد دانان از مالیات بر مصرف در قبال مالیات بر درآمد حمایت می کنند مثلا در کالاهایی مانند سیگار دولت برای جلوگیری از مصرف آن مالیات های سنگینی وضع می کند .

7 مورد از وظایف سازمان امور مالیاتی

 • بررسی مشکلات و موانع نظام مالیاتی و تلاش برای رفع آن
 • ارائه پیشنهادهایی در زمینه تدوین سیاست های مالیاتی در اجرای وظایف قانونی مربوط
 • تنظیم سیاست اجرایی برای دریافت مالیات و نظارت نمودن بر برنامه های اجرایی آن
 • برنامه ریزی و اجرای برنامه های آموزشی برای بالابردن کیفیت نیروی انسانی سازمان طبق نیازهای تعیین شده
 • همکاری داشتن سازمان امور مالیاتی با موسسات داخلی و بین المللی به منظور تحقق مأموریت ها در چارچوب مقررات
 • تهیه آیین نامه پیش بینی شده در قوانین موضوعه در جهت تصویب مراجع ذیصلاح
 • برنامه ریزی دستور العمل ها در جهت مبارزه با پولشویی و همکاری با شورای عالی مبارزه با پولشویی

تشکیلات سازمان امور مالیات کشور ایران

سازمان امور مالیاتی تحت نظر معاون وزیر امور اقتصاد و دارایی بوده و فعالیت می نماید رئیس سازمان امور مالیاتی بالاترین مقام اجرایی این سازمان را دارا میباشد معاونان این سازمان نیز به پیشنهاد این سازمان و تایید وزیر امور اقتصاد و دارایی با حکم رئیس کل سازمان منصوب می شود شورای عالی مالیاتی , هیئت عالی انتظامی مالیاتی دادستان انتظامی مالیاتی و هیأت رسیدگی به تخلفات اداری از مهمترین ارکان در این سازمان میباشند رئیس کل سازمان امور مالیاتی دارای یک قائم مقام و 5 معاون میباشد که این معاونت شامل معاونت فنی و حقوقی , معاونت پژوهش , برنامه ریزی و امور بین الملل , معاونت عملیاتی , معاونت پشتیبانی و معاونت ارزش افزوده میباشد و در مجموعه می توان گفت که 20 اداره کل و دفتر که تحت نظر معاونت های 5 گانه اداره می گردد این سازمان در هر استانی یک اداره کل دارد .

وظایف سازمان امورمالیاتی کشور

از سازمان های وابسته به وزارت امور اقتصادی و دارایی می توان به سازمان امور مالیاتی کشور اشاره نمود مهم ترین وظایف این سازمان اصلاح نمودن سیستم مالیاتی و اجرای مالیات بر ارزش افزوده می باشد این سازمان در سال 1381 به شکل مؤسسه ای دولتی و در زیر نظر وزیر امور اقتصادی و دارایی ایجاد گردید پس از شکل گرفتن این سازمان تمامی اختیارات , نیروی انسانی و وضایف و امکانات موجود وزارت اقتصادی و دارایی در معاونت امور مالیاتی و حوزه های آن به این سازمان انتقال داده شد اما وظایف سازمان امور مالیاتی کشور چیست ؟

 • مهم ترین وظایف سازمان امور مالیاتی کشور
 • سایت سازمان امور مالیاتی و امکانات آن
 • اظهارنامه مالیاتی چیست ؟

مهم ترین وظایف سازمان امور مالیاتی کشور

در ابتدا باید گفت که اداره دارایی و مالیات با یکدیگر هیچ تفاوتی ندارند وظایف سازمان امور مالیاتی کشور متعدد می باشد و هر کدام به نوبه خود مهم تلقی می شوند ما در ادامه به چند مورد مهم ترین آن می پردازیم .

 • شناخت مانع و مشکلات نظام مالیاتی و تلاش برای رفع آن
 • دادن پیشنهاد در رابطه با تمام امور مربوط به مقررات مالیات های مستقیم و غیر مستقیم و دیگر مالیات ها
 • اجرا نمودن برنامه های آموزشی برای بالا بردن کیفیت نیروی انسانی سازمان مطابق با نیازهای تعیین شده
 • تنظیم نمودن سیاست های اجرایی برای گرفتن مالیات در کشور و نظارت بر درستی اجرای آن
 • انجام دادن اقدامات مورد نیاز و ضروری برای اهداف سازمان
 • تدوین و تهیه دستور العمل های لازم برای اجرای کامل مقابله با پولشویی
 • رسیدگی نمودن به تخلفات مأموران مالیاتی

سایت سازمان امورمالیاتی و امکانات آن

حال که به مهم ترین وظایف سازمان امور مالیاتی کشور پرداختیم باید گفت که این سازمان سایتی رسمی داشته و آدرس سایت آن نیز WWW. Intama .ir این سایت در رابطه با امور مالیاتی کشور بوده و مهم ترین کاربرد آن پرداخت بدهی مالیاتی , پیش ثبت نام الکترونیکی , ارائه نمودن اظهارنامه ها و همچنین ارائه صورت معاملات فصلی می باشد .

اظهار نامه مالیاتی چیست ؟

اظهار نامه با توجه به نامش همان اظهار نامه و یا دفترچه ای است که کارنامه و نحوه عملکرد شخص حقیقی و یا حقوقی که شامل پرداخت مالیات است را مشخص می کند در این دفترچه رویدادهای مالی به ترتیب وقوع بر مدارک ثبت گردیده است حال با راه اندازی سازمان امور مالیاتی اینترنتی جایگزین نسخه چاپی گردیده و توسط لینک در سایت TAX . GOV .IR قابل دسترسی است اگر در صورت ورود به این سامانه سؤالی داشتید می توانید از طریق سامانه 1526 در ساعات اداری با کارشناسان مطرح نمایید .

زمان ارائه اظهار نامه مالیاتی :

اینکه چه زمانی باید اظهارنامه را ارائه داد برای اشخاص حقوقی تا 4 ماه پس از اتمام رسیدن سال مالیاتی است که در اساسنامه شرکت مشخص گردیده و تا این زمان فرصت دارند که اظهارنامه مالیاتی خود را ارائه دهند برای اشخاص حقیقی نیز مهلت ارسال اظهارنامه تا 3 ماه پس از پایان سال مالیاتی است .

همه چیز درباره فاکتور رسمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *