مقالات فاکتور

عقد عهدی و تملیکی چیست ؟

عقد عهدی و تملیکی
عقد عهدی و تملیکی

عقد عهدی و تملیکی

برای تعریف عقد عهدی و تملیکی باید به تعریف هر کدام جداگانه پرداخت در عقد عهدی فردی متعهد انجام کاری می گرد مثلا یک برق کش در ساختمان متعهد می شود در قبال پولی که دریافت می کند برق کشی ساختمان را انجام می دهد اما مفهوم عقد تملیکی چیست ؟ در جواب باید گفت که این نوع عقدی است که انتقال دادن مال و یا تعهد از سمت دو طرف باشد به عنوان مثال هر یک از دو طرف در قبال چیزی که می دهد چیزی میگیرد شبیه عقد بیع ( خرید و فروش ) عقد بیع یعنی خریدار در قبال پرداخت مالی معلوم صاحب مورد معامله می شود مثلا در قبال پرداخت مقدار مشخصی پول صاحب ماشین بخرد . همراه بازرگانی امین باشید با اطلاعاتی از عقد عهدی و تملیکی

  • تعریق عقد
  • عقد تملیکی و عهدی چه تفاوتی با هم دارند ؟
  • اجاره عهدی چیست ؟
  • عقد عهدی و اذنی چیست ؟

صدور فاکتور رسمی قانونی

تعریف عقد

بر اساس ماده 183 قانون مدنی در تعریف عقد این است که از یک یا چند نفر در برابر یک یا چند تن دیگر تعهد به امری نموده و مورد قبول آنها واقع گردد .عقد عهدی و تملیکی از انواع عقود می باشد .

عقد تملیکی و عقد عهدی چه تفاوتی با هم دارند ؟

در تفاوت عقد عهدی و تملیکی باید گفت همانطور که در تعریف هر یک از این دو اشاره نمودیم موضوع تعهد در عقد عهدی انجام دادن کاری و در عقد تملیکی خرید و انتقال مال ( خانه , زمین , ماشین و…. ) است در نوع تملیکی برای فردی که به نفع او تعهد شده حق عینی وجود دارد که توسط آن می تواند مال تصرف شده تعقیب نماید اما در نوع عهدی تنها نی تواند که انجام دادن کار و یا انجام ندادن کار را از فرد متعهد طلب نماید نکته ای دیگر در تفاوت عقد عهدی و عقد تملیکی  متفاوت بودن احکام این دو است مثلا در نوع تملیکی باید فرد مورد معامله هنگام قرارداد وجود داشته باشد اما درعقد عهدی می تواند بعدا ایجاد شود مثلا شما یک کمد دیواری را سفارش دهید کمی مدتی بعد آن را ساخته و به منزل شما ارسال کنند یعنی در زمان این نوع عقد کمد دیواری هنوز ساخته نشده است .

اجاره عهدی چیست ؟

اجاره به مفهوم این است که چیزی را به فرد برای مدتی معین داد و در قبال آن پول دریافت نمود این نوع عقدی می باشد که توسط آن مستأجر برابر با مالی که به مؤجر می دهد برای مدتی مشخص صاحب منافع عینی مستأجره می گردد و در این مدت همان سلطه و اختیار مالک را در قبال آن مال اجاره شده دارد بدین ترتیب اجاره عقدی تملیکی , معوض و موقت می باشد .

عقد عهدی و اذنی چیست ؟

عقدهای اذنی , عهدهایی می باشد که در آن تعهد وجود نداشته اما تحقق آنها در گرو اذن می باشد بنابراین با برداشته شدن اذن نیز عقود به هم می خورد و تعهدی برای عاقد ایجاد نمی کند از این نوع عقود می توان به عاریه , ودیعه و وکالت غیر عقدی اشاره نمود در صورتی که عقد عهدی برای ایجاد نمودن تعهد برای یک طرف و یا طرفین می باشد

معامله فضولی چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *