مقالات فاکتور

حسابداری انبار چیست ؟

حسابداری انبار
حسابداری انبار

حسابداری انبار چیست ؟

 یکی از مهم ترین عملیاتی که در انبار ها صورت میگیرد عملیات انبارگردانی است که این امر برای کنترل موجودی انبار به شمار می آید در خصوص عملیات انبارگردانی در حسابداری می توان اینگونه تعریف کرد که به کنترل فیزیکی فضای انبار , شمارش دستی موجودی کالا در یک یا چند بازه زمانی معین و بررسی مغایرت داشتن آن با موجودی ثبت شده در سیستم انبارداری و کاردکس کالا عملیات انبارگردانی نام دارد لازم است تا در هر دوره مالی دست کم یکبار تمام موجودی های شرکت شمارش شده تا از عدم مغایرت موجودی انبار اطمینان حاصل شود در شرکت و کارخانه هایی که محصولات فیزیکی را روانه بازار می کنند حسابداری انبار و انبارگردانی از ضروریات است . بازرگانی مهران  ارائه کننده خدمات فاکتور رسمی با بهترین قیمت صدور آنلاین فاکتور در خدمت شماست  . جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید و یا همراه ما باشید با :

  • حسابداری انبار چیست ؟
  • اهمیت حسابداری انبار
  • مهم ترین وظایف حسابدار انبار
  • اصول حسابداری انبار
  • رسید انبار چیست ؟
  • دوره حسابداری انبار

صدور آنلاین فاکتور رسمی

حسابداری انبار چیست ؟

یکی از ملزومات در کارخانه ها و شرکت به دلیل موجود بودن محصولات فیزیکی در آن حسابداری انبار و انبارگردانی است انبارها یکی از بخش های اصلی هر سازمان در واحدهای تولیدی , بازرگانی و خدماتی نقش مهمی را ایفا میکنند زیرا کالاهای نگهداری شده در انبار از ارزش مالی بالایی برخوردار هستند حسابدار انبار موجودی انبار را مشخص کرده و آنچه در نهایت مشخص می شود مبلغی از موجودی انبار است نه تعداد محصول و مواد اولیه , عملیات انبارگردانی نیز در این فرآیند صورت میگیرد یعنی در هر دوره مالی هم حسابداری انبار و هم انبارگردانی صورت میپذیرد ؛ باید دست کم یک بار در سال فرآیند حسابداری انبار و انبارگردانی اجرا شود .

اهمیت  حسابداری انبارها

موجودی انبار از اهمیت بالایی برخوردار بوده و دارایی تجاری هر سازمان, شرکت و یا کارخانه به شمار می آید موجودی انبار با سود و مالیات شرکت ها ارتباط مستقیمی داشته و در ان تأثیر گذار است مدیران سازمان های تجاری به کمک اطلاعات موجودی انبار ها در رابطه با جلوگیری از کمبود مواد اولیه , سفارش , تأمین کالا و کنترل هزینه های نگهداری موجوی تصمیم میگیرند از مهم ترین اهداف حسابداری انبار می توان به نگهداری و توزیع صحیح مواد , کالا ووسایل مورد نظر ؛ جلوگیری از ضررهای گسترده واحدهای اقتصادی ؛ کنترل تعداد موجودی کالا ؛ راحت تر شدن عملیات حسابداری در پس صادر کردن قبض انبار و محاسبه مبلغ موجودی انبارها به قیمت تمام شده و در صورت خسارت محاسبه نمودن آن خسارت  و در کل می توان گفت , دستیابی به موجودی کمی و وضعیت کیفی کالاها و کنترل دارایی ها می باشد .

مهم ترین وظایف حسابدار انبار

از مهم ترین وظایف حسابدار انبار می توان به ؛ تنظیم نمودن گزارشات به صورت ماهیانه , نظارت داشتن بر هزینه ها , ارائه نمودن فهرست موجودی , تنطیم و بررسی گزارش موجودی انبار , نوشتن دفتر کل گزارش ها و تشخیص دادن موجودی انبار با داده ها اشاره نمود .

اصول حسابداری انبارها

اسناد خرید:

به دلیل اینکه در حسابداری جزئیات ریز و درشت مانند تخفیف ها , ارزش های افزوده و مشخصات طرف معامله باید در اسناد خرید قید شود به علاوه تا زمانیکه هزینه هایی مانند گمرک , حمل و نقل و.. مشخص نباشد قیمت نهایی تعیین نشده و ثبت این هزینه ها در اسناد خرید ضروری است .

اسناد انتقالی بین انبار :

طیق این اصل از حسابداری انبار انتقال کالا و مواد خام درانبارهای مختلف یا بخش های مختلف واحدهای تولیدی نیاز مند سند است در این حالت باید سند حواله انتقالی انبار مبدآ تعیین قیمت شده مبلغ این سند باید برابر با سند ورود مواد به انبار مقصد باشد .

اسناد بهای تمام شده کالای تولید شده :

در این مرحله علاوه بر هزینه مواد مصرفی باید هزینه های جانبی مانند هزینه حمل و نقل , و دیگر هزینه ها برای کالای تولید شده با توجه به محصول محاسبه گردد .

بهای تمام شده کالای صادره از انبار :

در این فرآیند باید برای هر کالا هنگام خارج شدن آن از انبار قیمتی نهایی تعیین گردد و این محاسبه و قیمت خروج از انبار مطابق با روش هایی مانند سیستم ارزیابی ادواری موجودی و سیستم ارزیابی دائمی موجودی مشخص می شود .

رسید انبار چیست ؟

رسید انبار از جمله اسناد مثبت انبار بوده که با استفاده از فرم رسید انبار انباردار می تواند کالاهای ارسالی را به انبار وارد نماید اطلاعات این فرم حاکی از آن است که کالاهای تأمین شده به انبار وارد شده و در محل مورد نظر قرار گرفته اند .

دوره حسابداری انبار

افرادی که در سازمان ها و شرکت ها مسؤلیت نگهداری دفاتر مربوط با موجودی کالا و موادی که در انبار نگهداری می شود را عهده دار هستند این افراد گروه مهمی به شمار می آیند که می توانند برای گذراندن دوره پرورش حسابدار انبار اعلام آمادگی نمایند انتخاب این دوره به پیش زمینه تخصصی نیاز ندارد افرادی که با مفاهیم اولیه حسابداری آشنا هستند واجد الشرایط برای گذارندن این دوره می باشند .با گذراندن این دوره شما ضمن آشنایی با مباحث بخش ورود اطلاعات پایه اعم از مراکز نگهداری , واحدهای سنجش کالا و… با عملیات تعدادی و ریالی انبار , انبار گردانی و عملیات پایان سال آشنا می شوید .

اختلاس چیست  ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *