مقالات فاکتور

اصول حسابداری چیست ؟

اصول حسابداری
اصول حسابداری

اصول حسابداری چیست ؟

با توجه به پیچیده تر شدن اصول مدیریت مالی و قوانین مالیاتی یک مدیر به تنهایی نمی تواند که به نحو احسن و درستی برای آینده مالی شرکت خود تصمیم گیری کند بلکه در این کار باید از مشورت حسابدار و یا مدیر مالی کمک گرفت نیاز روز افزون در مشاغل مختلف به افراد در تجزیه و تحلیل امور مالی به همراه نرم افزار حسابداری موجب شده است تا حرفه حسابداری را پر اهمیت بر شمرد بهترین تعریف برای حسابداری می توان گفت که در این حرفه جمع آوری اطلاعات , طبقه بندی داده ها و ثبت و  گزارشات صورت میگیرد تا بدین طریق مدیران تصمیم گیری راحت تری در قبال امور شرکت داشته باشند .در ادامه به اصول حسابداری , 4 اصل مهم آن و تفاوت آن با مفروضات حسابداری می پردازیم . همراه بازرگانی امین باشید با  :

  • اصول حسابداری چیست ؟
  • 4 اصل مهم در اصول استاندارد حسابداری
  • تفاوت اصول و مفروضات حسابداری

فروش فاکتور رسمی قانونی و مورد تایید دارایی

اصول حسابداری چیست ؟

اصول حسابداری شامل قوانین و دستورالعمل هایی است که شرکت ها زمان ارائه کلیه حساب ها و نیز صورت های مالی از آنها پیروی نماید در انواع حسابداری یکی از رایج ترین اصول استاندارد بین المللی گزارشگری مالی استاندارد است .

4 اصل مهم در اصول استاندارد حسابداری

اصل افشای اطلاعات کامل :

یکی از مهم ترین اصول حسابداری اصل افشای کامل اطلاعات است که باید در آن تمام رخ دادهای مالی با اهمیت مربوط به حرفه و کسب و کار کاملا افشا شود . چرا که هر گونه اطلاعات در رابطه با امور مالی که در تصمیم گیری گزارش ها مسمر به ثمر باشد افشا می باشد .این اصول نقش دستورالعمل روشن و مشخص برای ثبت و گزارشگری مالی را عهده دار است .

اصل تحقق در درآمد :

در این اصل درآمد زمانی که به دست می آید باید ثبت گردد طبق این اصل باید سه شرط از جمله تکمیل شدن عملیات مربوط به تحصیل درآمد , اندازه گیری مشخص مبلغ درآمد و اینکه قابلیت وصول آن به شکل معقول مطمئن باشد , برای ثبت درآمد مشخص شود .

اصل بهای تمام شده :

محاسبه قیمت تمام شده کالای یک واحد تولیدی توسط تکنیک هایی شکل میگیرد این امر با عنوان حسابداری بهای تمام شده شناخته می شود بهای تمام شده محصول به مفهوم حساب کردن هزینه های مستقیم و تأثیر گذار در تولید یک محصول است .

اصل تطابق در درآمد و هزینه :

دو اصل مهم هزینه و درآمد در ارتباط اصل تطابق می باشد این اصل بیانگر آن است هنگامی که درآمدی شناسایی می شود می بایستی که هزینه های مرتبط با درآمد را تطبیق داد مثلا برای تطبیق هزینه ها با درآمد هنگامی که یک محصول اماده می شود نه هزینه خرید مواد اولیه بلکه باید هزینه کلی را در نظر گرفت چرا که باید هزینه های لازم برای کسب و کار با درآمد حاصل مطابقت داشته باشد .

تفاوت اصول و مفروضات حسابداری

اینکه چه ارتباطی بین مفروضات و اصول حسابداری است باید این دو را با یکدیگر مقایسه کرد به طور کلی جمع آوری , ثبت و تهیه گزارشات مالی از ارکان اصلی حسابداری محسوب می شود مهم ترین این عوامل بر اساس فرضیه های ثابتی شکل گرفته اند که مفروضات حسابداری است مفروضات به تنهایی برای اجرای قوانین کافی نبوده و باید در چهارچوب و دستور العمل هایی که قوانین حسابداری بر اساس آن صورت میگیرد قرار گیرد که ان اصول حسابداری نام دارد مفروضات به مفهوم شرایط اقتصادی , اجتماعی , سیاسی و فرهنگی بوده که مناسب محیط حسابداری می باشد اما اصول معرف رویکرد کلی بوده که در شناسایی و اندازه گیری رویدادهای حسابداری کاربرد دارد .

مفروضات حسابداری چست  ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *