مقالات فاکتور

فاکتور تجاری چیست ؟

فاکتور تجاری
فاکتور تجاری

فاکتور تجاری چیست ؟

یکی از پر استفاده ترین سندهای تجاری فاکتور ها هستند که امروزه از ان بسیار مورد استفاده قرار میگیرد این اسناد توسط فروشنده برای خریدار صادر و نوع اقلام خریداری شده , تعداد , قیمت , مشخصات کالا و… در آن درج می گردد در فاکتور تجاری  که توسط فروشنده صادر می شود نیز اطلاعاتی در رابطه با کالا یا کالاهای فروخته شده قید می شود اما ممکن است که این سیاهه تجاری به نام نماینده بازرگانی خریدار یا وارد کننده هم باشد فروشنده یا صادر کننده فرم های خاص خود را برای صدور این سند در اختیار دارند اما در کل نکات قید شده در فاکتورهای تجاری تقریبا شبیه هم است . بازرگانی مهران ارائه کننده خدمات صدور فاکتور رسمی با بهترین  قیمت فاکتور رسمی قانونی در خدمت شماست . جهت استعلام قمیت با ما تماس بگیرید و یا همراه ما باشید با :

  • مشخصات فاکتور تجاری
  • انواع مختلف فاکتورهای تجاری
  • تأییدات در فاکتور تجاری
  • اهمیت صدور فاکتورهای تجاری

صدور قانونی فاکتور رسمی

مشخصات فاکتور تجاری

سیاهه تجاری یا همان فاکتور تجاری دارای نام و نشانی خریدار , نام  و نشانی فروشنده , تاریخ , تعداد و مقدار کالا , شرح کالا , تاریخ , قیمت واحد , شرح هر نوع هزینه اضافی توافق شده که در قیمت واحد منظور نشده , نحوه تحویل و پرداخت , علایم و شماره های حمل , جزئیات حمل , وزن و ارزش کل کالا است .

انواع  مختلف فاکتورهای تجاری

فاکتورهای تجاری :

فاکتورهای پر استفاده در تجارت است که توسط فروشنده صادر شده و در آن اطلاعاتی در رابطه با کالا و کالاهای فروخته شده قید می شود .

فاکتورهای خود اظهاری :

این نوع زمانی کاربرد دارد که خریدار خدمت , کالایی را پس از استفاده فاکتور می کند و یا اینکه فروشنده کالا در محل خریدار انباری را تهیه کرده و خریدار پس از برداشت کالا در ان انبار مشخصات و اطلاعات ان را  در فاکتور می نویسد .

پیش فاکتور ها :

Pi در تجارت که همان پیش فاکتور بوده و مخفف Proforma Invoice است که به شکل مخفف PI در بازرگانی خارجی استفاده می شود و در فارسی هم با عنوان پروفرما و پروفرم رایج است ؛ پیش فاکتور سندی است که بین خریدار و فروشنده رد و بدل می شود و در آن اطلاعاتی در رابطه با یک یا چند محصول مانند تعداد , شرایط , توضیحات بیشتر و….قید می شود استفاده از آن معمولا در تجارت های بین المللی در حوزه واردات کالا می باشد همچنین دریافت ارز خارجی یا تخصیص ارز از دیگر کاربردهای پیش فاکتور است تفاوت پیش فاکتور با فاکتور این است که فاکتور جزئیات بیشتری را در خود جای داده است .

قبض اعتبار و قبض بدهی :

قبض اعتبار زمانی صادر می شد که خریدار کالایی را پس داده یا مطابق با توافق مبلغی از فاکتور کسر شود این مبلغ ممکن است از سوی فروشنده به خریدار پرداخت شود یا در فاکتورهای بعدی این مبلغ را تصفیه کند .قبض بدهی نیز زمانی صادر می شود که مبلغ فاکتور به شکل کامل پرداخت نشود در این قبض نیز مبلغ باقی مانده فاکتور اصلی اعلام می شود .

تأییدات در فاکتور تجاری

ممکن است که در برخی موارد فاکتور تجاری نیازمند تأییدات مختلف باشد که این تأییدات موجب تغییر عنوان فاکتورهای تجاری می گردد این نوع فاکتورها شامل , فاکتورهای کنسولی , فاکتورهای تأیید شده و فاکتورهای گواهی شده می باشد .

اهمیت صدور فاکتورهای تجاری

فاکتورهای تجاری نشان می دهند که خریدار باید به فروشنده  مبلغ توافق شده را بپردازد هنگامی که گفته می شود ما برای آنها فاکتور صادر کردیم یعنی از آنها پول طلب داریم و زمانی که گفته می شود که آنها برای ما فاکتور صادر کردند بدین معنی است که ما به آنها پول بدهکاریم .فاکتورهای فروش همه چیز را از جریان نقدی گرفته تا سود و زیاد محاسبه نموده و در ارائه این اطلاعات به شما کمک می کند تا برای رشد کسب و کار تصمیم خود را به بهترین نحو پیش ببرید این سند تجاری برای ثبت پرونده مالی نیز استفاده می شود .

قیمت خرید فاکتور رسمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *