مقالات فاکتور

مالیت بر ارزش افزوده یعنی چه ؟

سوالات مربوط به مالیات
سوالات مربوط به مالیات

مالیات بر ارزش افزوده یعنی چه؟

بدون شک شما هم وقتی قصد خرید یا دریافت خدماتی دارید  و فاکتور یا صورت حسابی برایتان صادر میشود با عبارت مالیات بر ارزش افزوده زیاد روبرو شده اید . یکی از مهمترین دلایلی که برخی کسبه ها و دریافت کنندگان محصولات یا خدمات  از صدور فاکتور رسمی دوری میکنند حذف مالیات بر ارزش افزوده است که این کار کاری غیر قانونی  و بر خلاف مقررات داد و ستد میباشد چرا که امروزه  بیشتر کسب و کارها مشمول پرداختن مالیات هستند و کسبه ها باید از ارائه فاکتور فروش رسمی در داد و ستد استفاده کنند . این نوشته توضیح می‌دهد مالیات بر ارزش افزوده یعنی چه  همچنین 20 سوالات مربوط به مالیات راکه این روزها زیاد پرسیده میشوند را با هم مرور خواهیم کرد . همراه ما باشید

تفاوت فاکتور رسمی و  غیر رسمی

مالیات بر ارزش افزوده

قبل از پرداختن به سوالات مربوط به مالیات  بهتر است مالیات را بهتر بشناسیم . خریدار (مشتری) یک محصول یا خدمات مالیاتی غیر مستقیم را به علاوه هزینه خرید خود پرداخت می‌کند و فروشنده پس از گرفتن آن باید مقدار مالیات دریافتی را به صندوق دولت تحویل دهد که به آن مالیات ارزش افزوده می‌گویند. فرد فروشنده هم برای خرید ابتدایی چنین مالیاتی را داده است اما مصرف کننده به حساب نمی‌آید و می‌تواند تمام << مالیات‌های ارزش افزوده >> پرداختی اش را از کل << مالیات بر ارزش افزوده >>‌هایی که گرفته است کم کند و بقیه را به صندوق دولت واریز کند.

دولت‌ها برای استفاده از این مالیات افکار خاصی در ذهن داشته اند. یکی از اصلی ترین درآمدهای صندوق شهرداری‌ها، استانداری‌ها و دولت‌های مرکزی این مالیات به حساب می‌آید و به طور معمول پس از واریز به حساب صندوق دولت بر اساس قانون و معمولا با توجه میزان جمعیت بین شهرها و استان‌ها تقسیم می‌شود.

ارزش افزوده

پس از اینکه به سوال *مالیات بر ارزش افزوده یعنی چه* پاسخ دادیم به تعریف ارزش افزوده نیز می‌پردازیم.

این عبارت که در زبان لاتین معنی آن Value added می‌باشد ارزشی است که در پروسه ساخت یک محصول به محصول واسطه‌ای یا همان مواد اولیه محصول افزوده می‌شود. دقت کنید که ارزش افزوده، به یک محصول اختصاص ندارد بلکه به پروسه ساخت و تولید ربط دارد.

به صورت کامل تر در طول مراحل ساخت یک محصول ارزش پولی آن بیشتر می‌شود که آن ارزش افزوده نام دارد. اگر محصولی یک مرحله از ساخت را بگذراند ارزشی به آن افزوده می‌شود که به آن ارزش افزوده می‌گویند.

مالیات ارزش افزوده کالاها

آیا می‌دانید مالیات ارزش افزوده به کدام کالاها تعلق می‌گیرد. این مالیات به همه‌ی محصولات و خدماتی که در کشور ما فروخته می‌شود تعلق می‌گیرد ولی شامل چندین استثنا می‌باشد. برای مثال درباره دو محصول خاص، مالیات برای سیگار 12 و برای سوخت هواپیما 20 درصد می‌باشد. کالاهای اصلی مانند گوشت، روغن، برنج و….. ، خدمات بهداشتی و محصولات فرآوری نشده کشاورزی شامل مالیات بر ارزش افزوده نمی‌شوند.

روش محاسبه مالیات بر ارزش افزوده

از سوالات مربوط به مالیات که این روزها زیاد پرسیده میشود این است که چگونه میتوانیم مالیات را ماسبه کنیم . در نهایت پس از توضیح مالیات بر ارزش افزوده یعنی چه و موارد مرتبط به نحوه محاسبه آن می‌پردازیم. برای مثال به یک شرکت سازنده خودرو فکر کنید که در کشوری مشغول به کار است که میزان مالیات بر ارزش افزوده آن 10% می‌باشد.

این مجموعه سازنده مواد خام را با مبلغ 200 هزار تومان می‌خرد که خوب مالیات بر ارزش افزوده آن به شکل طبیعی 20 هزار تومان می‌شود که موظف است آن را به دولت بدهد. که در این صورت کل مبلغ 220 هزار تومان می‌شود.

شرکت سازنده محصولاتی که می‌سازد را به مبلغ 500 هزار تومان به همراه 50 هزار تومان ارزش افزوده و در نهایت با قیمت 550 هزار تومان محصولات خود را به توزیع کننده می‌فروشد. با شرایط گفته شده مقدار مالیات بر ارزش افزوده که توسط سازنده به صندوق دولت پرداحت می‌شود تنها 30 هزار تومان می‌باشد. به عبارتی این 10% (300 هزار تومان) منفعت سازنده در این پروسه به عنوان VAT توسط او پرداخت می‌شود.

سرانجام خریدار (مشتری) آخر این محصول را با مبلغ یک میلیون تومان که ارزش افزوده آن 100 هزار تومان است از توضیع کننده خریداری می‌کند که مبلغ نهایی 1.100 هزار تومان می‌شود. در این مرحله 50 هزار تومان به عنوان مالیات بر ارزش افزوده توسط توزیع کننده پرداخت می‌شود. 50 هزار تومان باقی مانده در مرحله پیش توسط سازنده پرداخت شده است و به عبارتی در این مرحله توزیع کننده 10 درصد منفعت خالص خود را می‌پردازد.

تفاوت حواله و پول چیست  ؟

سوالات  مربوط به مالیات

سوالاتی زیادی این روزها درباره مالیات بر ارزش افزوده پرسیده میشود که بازرگانی  مهران در اینجا به کلی سوالات مهم پاسخ خواهد داد  . دانستن جواب این سوالات نه تنها برای کسانی که مالیات پرداخت میکنند بلکه برای تمام کسانی که به طور مستقیم  و یا غیر مستقیم با بازار در ارتباط میباشند نیز اهمیت بالایی دارد

چه کسانی از مالیات معاف هستند ؟

 چه شرکت هایی از مالیات معاف میشوند ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *