مقالات فاکتور

گمرک چیست ؟

گمرک چیست
گمرک چیست

گمرک چیست ؟

گمرک سازمانی و مرکزی مهم در جهت تعمین درآمد و تسهیل تجار ت اعم از جمع آوری تعرفه ها و کنترل کالاها , حمل و نقل  به داخل و خارج از کشور می باشد به طور کلی می توان گفت که عملکرد گمرک ها شامل مالیات , امنیت و تسهیل در تجارت می باشد هر کشوری در خصوص واردات و صادرات کالا قوانین خاص خود را می طلبد که این امر در گمرک ها و توسط مقامات آن اعمال می گردد شاید سوال هایی در این بین وجود دارد اینکه وظایف گمرک چیست ؟ قلمروی گمرکی چیست ؟ و سوال هایی در خصوص گمرک جمهوری اسلامی ایران که در ادامه به آنها می پردازیم . همراه فاکتور رسمی مهران باشید با اطلاعات مفیدی از ماهیت گمرک :

  • وظایف و اختیارات گمرک ایران چیست ؟
  • قلمرو گمرکی چیست ؟
  • ارزیاب گمرک کیست ؟
  • ترخیص کالای گمرکی یعنی چه ؟

فروش فاکتور رسمی برای محصولات گمرکی

وظایف و اختیارات گمرک ایران چیست ؟

گمرک زیر مجموعه کجاست و چه وظایفی دارد ؟ در کشور ما این مرکز جمهوری اسلامی ایران نهادی دولتی بوده که تابع وزارت امور اقتصادی و دارایی می باشد در این خصوص مسولیت هماهنگی در مبادی ورودی و خروجی کشور را به عهده داشته و مسئول اعمال قوانین مربوط به امور گمرکی و مقررات مربوط به امور صادرات و واردات همچنین عبور ترانزیت , خروج , جابه جایی و در کل تمام وجوه گمرکی می باشد به طور کلی کل وضایف گمرکی شامل:نظارت در زمینه صادرات و واردات کالا وجلوگیری از کالای غیر مجاز به کشور , اگر کالا از تخفیفات و معافیت برخوردار باشد به مالک یا صادر کننده ,گفته می شود همین نظارت باعث می شود تا حقوق و عوارض تعیین شده به طور صحیح دریافت شده و محدودیت و ممنوعیت لازم رعایت گردد .

قلمرو گمرکی چیست ؟

مفهوم قلمرو در هر کشوری به معنای مناطق آبی , حریم هوایی و در کلتمام محوطه و سرزمین متعلق به یک کشور می باشد قلمرو گمرکی نیز همین امر را صدق می کند در هر کشور قلمرو گمرکی نیز جزئی از قلمرو آن کشور بوده که در آن نظام گمرکی و مقررات صادرات و واردات اجرا می گردد .

ارزیاب گمرک کیست ؟

دلیل ارزیابی در گمرک به منظور جلوگیری از ورود محموله های قاچاق به یک کشور می باشد در کشورهای اروپایی حداقل 10 درصد از محموله ها نیازمند ارزیابی می باشند اما در ایران به دلیل حجم بالای قاچاق کمتر از نیمی از محموله های وارداتی چیزی حدودا 40 درصد از کالا که در مسیر قرمز بوده  مورد ارزیابی توسط سامانه پنجره واحد تجارت فرامرزی EPL به شکل اتوماتیک با بررسی سوابق مالک کالا با ترکیبی از روش های رندوم کالا و محموله را توسط یکی از مسیرهای قرمز , سبز و زرد عبور می دهند .

ترخیص کالای گمرکی یعنی چه ؟

ترخیص کالا گمرکی یعنی یه کالا و محموله مجوز ورود یا صدور را به یک کشور دریافت نماید کالا پس از ورود به گمرک و طی نمودن مراحلی مجوز خروج و یا ورود را دریافت می نماید در اکثر اوقات یک نفر مسولیت ترخیص کالا را به عهده می گیرد که به آن شخص ترخیص کار می گویند در برخی مواقع نیز خود فرد وارد کننده یا صادر کننده عمل ترخیص را انجام می دهد به هر حال برای ترخیص آن باید مدارکی از جمله کارت بازرگانی , دریافت مجوز و دیگر الزامات قانونی را ارائه و انجام داد .

صدور فوری فاکتور رسمی با کد ملی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *